Peter Handzuš Kultúra

Porota MFHF sa zhodla: Festival vyhral film o jednom z najvýznamnejších horolezcov všetkých čias

Jednoznačným víťazom 23. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov, ktorý dnes vyvrcholil v Poprade, sa stala snímka poľského režiséra Pawla Wysoczanskeho Jurek.

Ilustračný obrázok k článku Porota MFHF sa zhodla: Festival vyhral film o jednom z najvýznamnejších horolezcov všetkých čias

Zhodli sa na tom všetci traja porotcovia Krzysztof Kokoryn, Eberhard Jurgalski a Jakub Zipser, ktorí ocenili predovšetkým detailne a komplexne spracovaný portrét jedného z najvýznamnejších horolezcov všetkých čias Jerzyho Kukuczku. „Patrí k najvýznamnejším horolezcom na svete, zaujal nás jednak jeho príbeh, keď sa chlapec z chudobných pomerov dokázal vypracovať na top jednotku v tejto disciplíne. Tak isto nás zaujalo, akým spôsobom bol tento príbeh vyrozprávaný. Je veľa aspektov, ktoré robia tento film výnimočným,“ konštatoval Zipser.

Jurek je pritom len druhým dielom spomínaného poľského režiséra. Porotu okrem iného zaujalo aj spracovanie kultúrno-spoločenskej situácie v období, kedy tento horolezec aktívne pôsobil. „Z toho formálneho hľadiska je to veľmi dobre spracovaný film, je to emotívna ukážka celej životnej expedície jedného horolezca, ktorá je zaujímavá od začiatku až do konca,“ dodal Jurgalski.

Porota okrem ceny Grand Prix udelila aj päť čestných uznaní a päť špeciálnych cien

Porotcov si získala napríklad talianska snímka Nini, ktorá rozpráva príbeh o túžbe zamilovanej dvojice zdolávať nové lezecké a životné cesty. Práve dielo režiséra Gigiho Giustinianiho získalo cenu poroty. Ocenenie za najzábavnejší prístup k vážnemu tzv. bigwallovému lezeniu dostal film China Jam od režiséra Evarda Wendenbauma z Francúzska. Porota sa zhodla, že šlo o originálnu zmes humoru, hudby a náročného lezenia novej cesty v zriedkavo navštevovanej oblasti.

"Ďalšiu cenu za dobrodružné objavovanie kmeňových tradícií sme udelili slovenskému režisérovi Paľkovi Barabášovi za film Suri, ktorý sa vydal na dobrodružnú a odvážnu výpravu za spoznávaním nepoznaného, avšak miznúceho kmeňa Surmov,“ doplnil Zipser.

Okrem toho porota odmenila aj snímku Valley Uprising od dvoch amerických režisérov za vzrušujúci súhrn najinšpirujúcejších miest pre lezcov a ľudí stojacich mimo zákona. Podľa poroty šlo o najlepší dokumentárny film o prekračovaní hraníc a pravidiel v lezeckej kultúre. Posledným z filmov, ktorý získal špeciálnu cenu, bol Quest for Inspiration od francúzskeho režiséra Mathieua Le Laya, a to za zvečňovanie neopísateľných krás prírody.

„Čestné uznanie získali filmy Znovuzrodenie Jeffa Lowea z USA, ďalej film Bez skaly z Veľkej Británie, španielska snímka Panorama, slovenský film od Tomáša Hulíka a Jana Hafta Divoké Slovensko a v neposlednom rade aj snímka K2 a nevidiaci pešiaci od tvorcov z USA a Pakistanu,“ doplnil Zipser.

Dôraz na obsah aj kvalitu

Pri každom filme porota sledovala najmä samotný príbeh, ale aj kvalitu filmovej snímky. Ocenenia napokon získali tie snímky, u ktorých sa tieto dva aspekty najviac prelínali. Porota vzhliadla všetkých 53 súťažných snímok z 15 krajín sveta za dva a pol dňa, čo bolo dosť časovo náročné. Porotcovia sa však zhodli, že tie najlepšie filmy im aj tak ostali v hlavách.

„Naozaj to porota mala veľmi ťažké, do poslednej chvíľky sa rozhodovali, ale dá sa povedať, že všetci moji favoriti boli ocenení, hoci ja som mala ešte jedného, a to film K2 – Dotknúť sa neba, ktorý sa už do konečného poradia nedostal. Ale ocenených filmov bolo naozaj veľa,“ zhodnotila riaditeľka päťdňového festivalu Mária Hámorová.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie