Posledné zbohom hrdinom: So záchranármi sa prišli rozlúčiť stovky ľudí FOTO+VIDEO

Vyprevadiť na poslednej ceste svojho blízkeho, priateľa, či kolegu, je vždy nesmierne ťažké. Bolesť v srdci a slzy v očiach - také bývajú posledné rozlúčky. Tá, na ktorej sa stovky ľudí lúčili so zosnulými záchranármi bola o to dojemnejšia a smutnejšia, že zasiahla celé Slovensko.

Ilustračný obrázok k článku Posledné zbohom hrdinom: So záchranármi sa prišli rozlúčiť stovky ľudí FOTO+VIDEO
Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

Kolegovia, priatelia, rodinní príslušníci i predstavitelia štátu a samospráv sa dnes v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade rozlúčili so štyrmi záchranármi, ktorí minulý týždeň v piatok (17.7.) tragicky zahynuli pri páde vrtuľníka v Slovenskom raji. „Veľmi ťažko sa hľadajú slová, pretože toto boli ľudia, ktorí svoj život zasvätili záchrane iných životov. Celý Poprad by mohol byť zaplnený ľuďmi, ktorí im vďačia za záchranu života, a my im už nevieme nijako pomôcť,“ konštatoval minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Štyria záchranári, ktorí navždy opustili svojich kolegov, kamarátov a rodiny, sú podľa ministra nenahraditeľní a tak aj v spomienkach všetkých navždy zostanú. Na moment, keď vrtuľník spadol, si spomína aj šéf Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga. „Volali mi priamo z operačného strediska, tá prvá informácia je vždy taká zmätočná pri takýchto veľkých udalostiach, mal som ešte snahu zavolať náčelníkovi HZS v Slovenskom raji, ale už mi nzedvihol, keďže nemohol,“ priblížil Janiga.

Strata je to aj pre mesto Poprad, dvoch záchranárov poznal osobne aj primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.*** „Je to spoločenská strata pre nás všetkých, pretože títo ľudia zachraňovali obyvateľov nášho mesta, ale aj návštevníkov,“*** podotkol primátor. Popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air-Transport Europe (ATE) sa do rokliny v Slovenskom raji zrútila v piatok večer. Na palube bol okrem Ľubomíra Majerčáka, Martina Svitanu a lekára Mareka Rigdu aj 37-ročný náčelník HZS v Slovenskom raji Dušan Leskovjanský.

Smrť vo vrtuľníku našiel v piatok aj lekár leteckej záchranky Marek Rigda, na ktorého si jeho kolegovia spomínajú ako na veľkého profesionála. „Patril k najlepším, bol to človek, od ktorého sme sa vždy mali čo naučiť. Veľmi hlboko nás to zasiahlo a v myšlienkach sme so všetkými jeho blízkymi i blízkymi ostatných, ktorí tragédiu neprežili,“ konštatoval Igor Krúpa z Košickej záchranky. On sám už podobnú situáciu zažil, keď sa v roku 2008 zrútil vrtuľník. V záchranárskej komunite sa takéto informácie šíria veľmi rýchlo. „Bol som na dovolenke v Turecku, deň pred odletom, ani nedokážem opísať slovami, čo bolo, keď som sa dozvedel, že tam boli ľudia, ktorých som poznal, boli to tí najlepší z najlepších. Túto prácu nemôže vykonávať niekto čo by len na 99 percent, tam to ide na 100 až 120 percent a chalani z Popradu boli najlepší, mali za sebou najťažšie zásahy v Tatrách, to bola elita, esá, vzory, ktoré v nás navždy ostanú,“ dodal Krúpa.

Slzám sa pri dnešnej rozlúčke neubránilo množstvo ľudí a najmä kolegovia, ktorí museli niesť z kostola truhly svojich kamarátov. „Je mi veľmi ľúto, že odišli, ťažko vyjadriť, čo človek v takej chvíli cíti, hľadal som vysvetlenie, prečo práve títo ľudia nás museli opustiť, ale darmo sa človek nad tým zamýšľa, niekedy odpovede neprídu,“ zdôraznil letecký záchranár a mechanik Tomáš Kurňava, ktorý s týmito záchranármi spolupracoval. Do vrtuľníka teraz bude nastupovať s pocitom, že ich je už menej. Stále je to pre neho živé a dojatiu sa neubránil ani počas rozhovoru s novinármi.

Dnešnú rozlúčku viedol biskup Spišskej diecézy František Sečka spolu s vojenským ordinárom Františkom Rábekom a popradským dekanom Antonom Opartym. Na znak úcty krúžil v čase, keď z kostola vynášali telá nebohých, záchranársky vrtuľník ATE.

Vo fotogalérii a videogalérii si môžete pozrieť poslednú rozlúčku so zosnulými záchranármi.

Čítajte aj:

Dojímavé okamihy počas rozlúčky so záchranármi: Kolegovia niesli rakvy, takáto reakcia sa spustila!

Zdroj: TASR