Práca, ktorá prináša výsledky: Asistentov osvety zdravia berú v komunitách vážne
V kolaboratívnom centre vo Vyšných Hágoch prebehlo vo štvrtok 4.7. ďalšie vzdelávanie asistentov osvety zdravia zamerané na boj proti tuberkulóze.
Tuberkulóza je najzávažnejšie infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v našom regióne. Z celkového počtu prípadov tuberkulózy je až 40% zistených u rómskeho etnika. Vo výskyte detskej tuberkulózy je to ešte horšie. Až 85% z celkového počtu všetkých zistených ochorení pripadá na rómske etnikum. „Je potrebné vedieť, že ak je pacient infekčný (má otvorenú formu tuberkulózy), nakazí v priemere desať ďalších. Bez pomoci asistentov osvety zdravia by sme neboli schopní smerovať k tomu, aby sme v budúcnosti mohli dospieť k eliminácii a eradikácii tohto ochorenia, lebo my nie sme schopní zistiť kto s kým býva, v ktorom dome, v ktorom obydlí. Za pomoci asistentov osvety zdravia vieme vyšetriť podstatnú časť kontaktov infekčného pacienta,“ vysvetlil dôvod školenia Ivan Solovič, primár Oddelenia pneumológie a ftizeológie NÚTPCHaHCH vo Vyšných Hágoch, ktorý je zároveň aj expertom WHO pre TBC.
Na druhej strane je nezastupiteľnou úlohou asistentov osvety zdravia pomoc v pokračovaní liečby po prepustení z ústavnej liečby. Dozorujú, či pacient užíva lieky, vedia, aké majú lieky nežiadúce účinky a vedia, čo majú s pacientom robiť. "Problémom je, že pacienti po prepustení z nemocnice majú často pocit, že už nemusia brať lieky. Ale my vieme, že liečba musí trvať minimálne pol roka. Ak je liečba prerušovaná, môžu tam vznikať problémové, rezistentné, zmutované kmene,“ dodal Ivan Solovič.
Podľa skúsenej asistentky osvety zdravia (AOZ) Anny Tancošovej sú takéto školenia pre prácu v teréne medzi rómskym etnikom veľmi dôležité. Okrem úvodného všeobecného školenia absolvovali AOZ aj odborné školenia o hypertenzii, prvej pomoci, pôrode a infekčných chorobách. „V osadách mávame rôzne epidémie a takéto školenia nám asistentom veľmi pomáhajú v tom, že vieme ako reagovať, čo kedy robiť. V našej osade máme napríklad stopercentnú zaočkovanosť. Ľudia nás počúvajú a my sa snažíme svojich aj niečo naučiť,“ povedla asistentka osvety zdravia Anna Tancošová.
Asistenti osvety zdravia majú možnosť počas školenia vidieť aj diagnostiku, ktorú majú lekári k dispozícii vo Vyšných Hágoch. Okrem funkčnej diagnostiky môžu vidieť aj laboratórium oddelenia klinickej mikrobiológie, kam sa bežný človek len tak ľahko nedostane. „Aj keď väčšina z nich s laboratórnou prácou nikdy do styku nepríde, toto školenie by malo slúžiť na to, aby nadobudli o tuberkulóze ako takej čo najširší prehľad a preto jedným z cieľov je ukázať im, ako vyzerá laboratórna diagnostika, aby mali predstavu, ako vyzerajú tieto mykobaktérie, ktoré tuberkulózu spôsobujú, aby ich videli pod mikroskopom, ako vyzerajú na kultivačných médiách. Uvidia tak rentgenový snímok, reálneho pacienta aj mykobaktérie pod mikroskopom. To je mojou úlohou, bezpečne im to ukázať v podmienkach nášho národného referenčného centra pre mykobaktérie vo Vyšných Hágoch,“ uviedol školiteľ kolaboratívneho centra a laboratórny diagnostik OKM Igor Porvazník.
Podobne to vidia aj ďalší asistenti osvety zdravia. „Na školení získam viac vedomostí a budem o tom môcť hovoriť ostatným počas osvety, ktorú budem robiť,“ hovorí Igor Horváth, najstarší účastník školenia, ku ktorému sa pridal aj najmladší, len dvadsaťročny Kevin Balog: “Verím, že sa tu naučím veľa vecí a veľa vecí už viem. Bez toho by som asistenta ani nemohol robiť.“
Na školení v kolaboratívnom centre vo Vyšných Hágoch sa zúčastnilo tridsať päť asistentov osvety zdravia z pätnástich lokalít Slovenska. Podľa Ivana Soloviča sú tak už o tuberkulóze vyškolení asistenti osvety zdravia z takmer dvesto lokalít na Slovensku.