Peter Handzuš Krimi

Pravoslávni veriaci v SR budú sláviť Vianoce 6. a 7. januára

Značná časť kresťanov má už slávenie vianočných sviatkov za sebou, ale pre pravoslávnych veriacich na Slovensku, v Čechách, na Ukrajine, v Rusku a v iných krajinách, kde sa riadia starým juliánskym kalendárom, sa tieto významné sviatky začínajú 6. ja

„Hlavnou myšlienkou Vianoc je, že Boh sa stal človekom preto, aby sa človek mohol stať podobným Bohu na základe jeho milosti. Isus Christos nám ukázal správnu cestu, ktorou máme kráčať,“ povedal pre TASR pravoslávny kňaz, duchovný správca pravoslávnej cirkevnej obce Bratislava Jozef Haverčák. Súčasne pripomenul, že pravoslávni veriaci sa na nadchádzajúce sviatky pripravujú už od 28. novembra, a to prísnym pôstom, pokáním, modlitbami a prijímaním eucharistie.
V predvečer Roždestva Isusa Christa – Narodenia Ježiša Krista – 6. januára sa v pravoslávnej cirkvi slávi Veľké povečerie, ktoré sa podľa tradícií v jednotlivých oblastiach krajiny koná v chrámoch v rôznom čase vo večerných hodinách, napríklad o 21.00 či 22.00 h. V bratislavskom chráme sv. Mikuláša (pod hradom) sa pravoslávni veriaci schádzajú už o 17.00 h vzhľadom na to, že mnohí prichádzajú zo vzdialenejších častí mesta alebo jeho okolia a tiež kvôli doprave, konštatoval Haverčák. Pripomenul pozdrav, ktorý sa používa počas týchto sviatkov v pravoslávnej cirkvi, a to: „Christos raždajetsja. Slavite jeho!“ (Kristus sa rodí. Oslavujme ho!) Spievajú sa krásne pravoslávne duchovné piesne, ktoré vyjadrujú zmysel tohto veľkého sviatku i vianočné koledy.
Pokiaľ ide o štedrovečernú večeru, tradície sú v jednotlivých oblastiach krajiny rôzne. V niektorých rodinách pripravujú 12 jedál, čo je symbolom 12 apoštolov, v iných deväť jedál. Večeria sa pri zapálenej sviečke a na stole obvykle nechýba chlieb, cesnak, med, pirohy s kapustou, diétna kapustnica bez klobásy, strukoviny, najmä šošovica a fazuľa, bobaľky s makom či ovocie. Pravoslávni nejedávajú na Štedrý večer rybu, dodržiavajú pôst, ktorý sa končí až 7. januára.
„Vyvrcholením tohto krásneho sviatku je veľká slávnostná svätá liturgia 7. januára predpoludním v deň Roždestva Isusa Christa. Sviatočná duchovná atmosféra v pravoslávnej cirkvi však trvá až tri dni, pretože po Narodení Isusa Christa nasleduje 8. januára Zbor presvätej Bohorodičky a 9. januára sa slávi sviatok prvomučeníka sv. Štefana,“ povedal Haverčák.
Chrám sv. Mikuláša (resp. sv. Nikolaja) v Bratislave je tak ako iné pravoslávne kostoly vyzdobený množstvom ikon. Každá z nich je posvätená a prináša ľuďom myšlienky o Bohu, o zmysle života, ponaučenia zo života svätých a veriaci ich zvyknú bozkávať. Zaujímavosťou tohto chrámu je, že sa v ňom nachádza kríž, v ktorom je zakomponovaný kus dreva z kríža, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus na Golgote.
Jozef Haverčák sa zmienil aj o rozostavanom Chráme sv. Rastislava na Tomášikovej ulici v Bratislave, kde pokračujú práce na dokončení jeho interiéru. Súčasne vyjadril nádej, že budúce Vianoce budú môcť pravoslávni v Bratislave sláviť už v tomto novom chráme.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM