Monika Vengrínová Rôzne

Pre pobaltské štáty sú Poprad a Tatry doslova na dosah: Na našom letisku pristálo prvé lietadlo z Rigy

Pred zhruba trištvrte rokom avizovaná linka Riga - Poprad sa v sobotu stala skutočnosťou, keď na popradskom letisku pristálo prvé lietadlo z hlavného mesta Lotyšska. Lietať bude celú zimnú sezónu jedenkrát do týždňa.

Ilustračný obrázok k článku Pre pobaltské štáty sú Poprad a Tatry doslova na dosah: Na našom letisku pristálo prvé lietadlo z Rigy
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

K pravidelnej linke Londýn – Poprad sa od soboty 13. decembra pridala ďalšia. Je ňou linka z Rigy, hlavného mesta Lotyšska. Otvorila tak nové dovolenkové možnosti pre obyvateľov nielen Pobaltia, ale aj severnej Európy, nakoľko práve Riga spája päťnásť dôležitých letísk a zároveň je prestupnou stanicou pre turistov.

„Linka bude spočiatku prevádzkovaná v rámci zimnej letovej sezóny jedenkrát týždenne, v ďalšom období uvidíme v závislosti od počtu pasažierov a záujmu o túto linku. Je možné, že pridáme ďalšie rotácie. Budeme sa snažiť robiť všetko pre to, aby počet prilietavajúcich z Pobaltska, Ruska a Škandinávie bol čo najvyšší,“ uviedla riaditeľka letiska Poprad-Tatry Ivana Herkeľová.

Letenka stojí cca 110 eur

Linku prevádzkuje letecká spoločnosť Air Baltic a letisko Poprad-Tatry. Air Baltic je štandardná a renomovaná letecká spoločnosť s prvkami low costu. Za posledné roky prepravila viac ako tri milióny pasažierov. Pod Tatry budú lietať tri z celkového počtu 26 lietadiel. „Tieto tri typy budeme meniť podľa toho, aký bude na každý let dopyt. Tzn., že tento týždeň je to iné lietadlo a budúci týždeň môže byť zase iné. Na menšom stroji trvá let dve hodiny, na prúdovom hodinu štyridsať,“ prezradil člen predstavenstva Air Baltic Martin Sedlacký s tým, že prvý let z Rigy bol nádherný a slnečný, preto si ho podľa vlastných slov veľmi užil.

Prvým letom do Popradu priletelo približne 40 až 50 pasažierov, pričom kapacita tohto menšieho kanadského Bombardiera je 76 miest. Pri väčšom záujme budú lietať Boeingy, ktorých kapacita je 122 a 144 miest. Cena letenky sa pohybuje okolo 110 eur, pričom prístupné sú cez rezervačný systém Air Balticu, čiže je možné zakúpiť si ich aj individuálne.

Z Pobaltia k nám cestuje okolo 50-tisíc turistov ročne

„Zima sa rozbehla a verím, že čoskoro sa rozlieta aj nová linka spájajúca naše Tatry s Pobaltím. Po výpadku ukrajinskej klientely sú pre nás aj obyvatelia Lotyšska, Litvy a Estónska veľká výzva. Linku sme spolu s partnermi podporili aj finančne, čo tiež významne pomohlo k rozhodnutiu sprevádzkovať nové letecké spojenie,“ konštatovala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

V najmenších veľhorách sveta sa však nespoliehajú len na linku, ale na Pobaltí a v rámci leteckej spoločnosti Air Baltic beží Tatrám i rozsiahla marketingová kampaň. „Takúto reklamu Tatry nikdy predtým nemali. Verím, že zaberie a ľudia sem budú chodiť. To, ako bude letenka vyťažená, však ukážu až najbližšie dni a celá sezóna. Zatiaľ to však vyzerá veľmi sľubne, mnohé lety sú už zabookované,“ ozrejmil veľvyslanec SR v Rige Peter Hatiar a dodal, že z Lotyšska k nám ročne zavíta zhruba pätnásťtisíc návštevníkov, z Litvy dvadsaťtisíc a z Estónska približne desaťtisíc turistov, čo spolu predstavuje okolo päťdesiattisíc tisíc ľudí, pričom klientela je skutočne rôzna.

Rokuje sa i o linke Poprad – Bratislava

Návštevníkov z Pobaltia víta i primátor Popradu Jozef Švagerko: „Toto je ďalší z krokov, ktorý podporí cestovný ruch. Myslím si, že toto je cesta rozvoja nášho regiónu. Želal by som si, aby sa sem lietalo každý deň, aby prichádzalo čo najviac turistov, aby sme to tu trošku oživili. Kapacity sú tu dostatočné, takže si myslím, že zvládneme aj prípadné ďalšie linky“.

Ako uviedla riaditeľka letiska, aktuálne sa rokuje o spojení Popradu a Bratislavy, zatiaľ však chýba vhodný dopravca. Čo sa týka charterových letov z Ruska a Ukrajiny, záujem o ne je porovnateľný s minulým rokom.

O linke Poprad-Riga sme písali aj tu: Z Popradu už aj do Lotyšska: Od zimy bude lietať priama linka do Rigy

Poprad má letecké spojenie s Rigou
37
Galéria
Poprad má letecké spojenie s Rigou
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie