Samospráva

Prebieha rekonštrukcia nocľahárne za vyše 400-tisíc: Ako zmení životy Popradčanov bez domova?

Mesto Poprad rekonštruuje nocľaháreň pre bezdomovcov na Levočskej ulici. Dočasne zabezpečilo pre klientov stan a sprístupnilo im bývanie v obytných kontajneroch.

Ilustračný obrázok k článku Prebieha rekonštrukcia nocľahárne za vyše 400-tisíc: Ako zmení životy Popradčanov bez domova?
Zdroj: Facebook.com/Poprad - oficiálna stránka mesta

Od 29. mája prebieha komplexná rekonštrukcia nocľahárne na Levočskej ulici. Informuje o tom popradský magistrát na sociálnej sieti s tým, že mesto na tento účel získalo nenávratný príspevok z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Po uskutočnenom verejnom obstarávaní sú oprávnené výdavky vo výške viac ako 433-tisíc eur, pričom výška nenávratného finančného príspevku je takmer 412-tisíc eur.

Ako bude vyzerať PO?

„Realizované je celoplošné zateplenie objektu, rekonštruovaná je strecha, elektrické rozvody, rozvody zdravotechniky, podlahy, WC, sprchy, umyváreň, opravené sú steny, riešené sú nové podhľady. Búrajú sa a odstraňujú všetky nevyhovujúce konštrukcie a rozvody. Pokladajú sa nové dlažby a linoleum. Opravujú sa steny a montujú nové sadrokartónové stropy,“ informuje radnica.

Klienti budú mať k dispozícii aj nové schodisko a zastrešený bezbariérový vstup do budovy, kde bude aj WC pre imobilných. V rámci dispozičnej úpravy a využitia priestoru na poschodí sa zvýši celková kapacita z 30 na maximálne 43 osôb s možnosťou núdzového prenocovania aj väčšieho počtu ľudí.

Čo s klientmi teraz?

Prebiehajúce práce neumožňujú v súčasnosti objekt prevádzkovať. Mesto preto dočasne zabezpečilo pre klientov stan, sprístupnilo im bývanie v obytných kontajneroch a k dispozícii majú aj mobilné toalety.

„Teraz, v letnom období, využíva tieto naše sociálne služby asi 25 klientov,“ priblížila vedúca sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade Petra Závacká.

Predpokladaný koniec prác

„Našou povinnosťou je postarať sa aj o ľudí, ktorí z dôvodu nepriazne osudu nemajú vlastnú strechu nad hlavou a sú odkázaní na pomoc mesta, v ktorom žijú. Ich nepriaznivú sociálnu situáciu riešime v rámci všetkých dostupných prostriedkov a možností počas celého roka,“ uviedol popradský primátor Anton Danko.

Rekonštrukcia nocľahárne by mala byť ukončená na prelome októbra a novembra tohto roku.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM