Monika Vengrínová Rôzne

Ako to vlastne bolo? Už desiatky rokov existuje mýtus, kto Poprad oslobodil od fašizmu!

Už sedemdesiat rokov uplynulo od oslobodenia mesta i okolitých obcí od fašizmu. Aj tento rok si toto výročie pripomenuli Popradčania pri pamätníkoch v parku pri železničnej stanici. Kto však v skutočnosti naše mesto oslobodil?

Ilustračný obrázok k článku Ako to vlastne bolo? Už desiatky rokov existuje mýtus, kto Poprad oslobodil od fašizmu!
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

„Pripomíname si to každý rok, teraz, keď je to okrúhle výročie, je to o to vzácnejšie. Pri tejto príležitosti boli dnes priamym účastníkom bojov, ktorí ešte žijú, odovzdané vyznamenania udeľované ministrom obrany. Bolo ich 46 a pri takomto okrúhlom výročí sa patrí vzdať úctu tým, ktorí bojovali za to, aby sme sa dnes mali tak, ako sa máme,“ konštatoval predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OV SZPB) v Poprade Michal Kopko.

Ako prvé mesto v regióne bol oslobodený Kežmarok, a to 27. januára okolo 22. hodiny. Po ňom nasledovali ďalšie obce i mesto Poprad. Už desiatky rokov však existuje mýtus o tom, kto vlastne Poprad oslobodil. Aj v železničnom parku sa nachádzajú dva pomníky. Na čiernej tabuli, ktorá je neďaleko Tatranskej galérie, sa píše, že bola inštalovaná na počesť a pamiatku 1. československého armádneho zboru, ktorý oslobodil Poprad. Na opačnej strane parku je však pamätník vojakom sovietskej Červenej armády, ktorí oslobodili Poprad.

„V skutočnosti, aspoň na základe všetkých materiálov, ktoré sa zachovali, zo spomienok veteránov, zápisov z denníkov, archívnych dokumentov a pod. vychádza, že Poprad bol oslobodený sovietskymi vojskami,“ upozornil predseda historicko-dokumentačnej komisie pri OV SZPB v Poprade Marcel Maniak. Práve on sa momentálne podieľa na tvorbe novej publikácie Oslobodenie, v ktorej budú všetky historické fakty podrobne opísané.

Poprad oslobodili 28. januára 1945 jednotky 2. práporu 229. streleckého pluku 8. jampolskej divízie o 6.15 h. Vtedy vstúpili do Popradu prvé prieskumné hliadky, za nimi začali do mesta vchádzať pravidelne jednotky sovietskej armády a časti tretej brigády Československej armády. „Nedá sa však jednoznačne povedať, že by Čechoslováci oslobodili Poprad. To nie je zaznamenané nikde, ani v armádnom denníku československého armádneho zboru,“ zdôraznil Maniak s tým, že v čase, keď vošli prvé hliadky do Popradu, už sa v meste nenachádzali ani nemecké, ani maďarské jednotky. Odišli v ten deň okolo 3. hodiny. „Ešte ich prenasledovali, v Poprade však odišli bez boja, prvé obranné boje Nemci previedli až za Svitom pri Lučivnej a ďalej pri Štrbe a Važci a hlavná obrana bola až pri Liptovskom Mikuláši,“ dodal Maniak.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie