Rôzne

Prešovský a Košický kraj zavádzajú zmeny v prímestskej autobusovej doprave: Menia sa aj ceny cestovného

Prešovský a Košický samosprávny kraj prichádzajú od prvého augusta s viacerými zmenami v prímestskej autobusovej doprave. Týkať sa budú hlavne tarify a jednotného prepravného poriadku.

Ilustračný obrázok k článku Prešovský a Košický kraj zavádzajú zmeny v prímestskej autobusovej doprave: Menia sa aj ceny cestovného
Zdroj: TASR

Zrýchliť cestovanie v prímestskej autobusovej doprave a motivovať cestujúcich k využívaniu autobusovej dopravy aj na dlhšie trasy. To je cieľom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Košického samosprávneho kraja (KSK), ktoré spolupracujú na zavedení integrovaného dopravného systému. Po zjednotení tarifného systému oboch krajov, ktorý vstúpil do platnosti vo februári tohto roku, prichádzajú samosprávy s ďalšími zmenami v tarife. Informovala o tom Lea Heilová z kancelárie predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK).

„Našou prioritou je, aby sme urýchlili nastupovanie cestujúcich v staniciach a na zastávkach, a tým zrýchlili aj celkový čas ich prepravy. Často sa totiž stáva, že cestujúci platia veľkými bankovkami a vodiči im nedokážu vydať potrebný počet drobných mincí. Práca s mincami je zdĺhavejšia a nezriedka spôsobuje meškanie spojov. Chceme preto naučiť cestujúcich, že platba kartou je výhodnejšia a rýchlejšia,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Od prvého augusta tak zavádzajú samosprávy nové ceny cestovného. Pre zrýchlenie manipulácie s mincami dochádza k zaokrúhleniu cien takmer všetkých lístkov pri platbách v hotovosti na desiatky centov. Po novom tak zaplatia cestujúci do 100 km za základné cestovné v priemere o 0,13 eur viac, za zľavnené cestovné v priemere o 0,16 eur viac. Naopak, pri ceste nad 100 km zaplatia za základné cestovné v priemere o 0,15 eur menej a pri zľavnenom cestovnom v priemere o 0,04 eur menej.

Najväčšiu výhodu budú mať cestujúci, ktorí uhradia cestu čipovou kartou. Cena lístka sa totiž pre nich meniť nebude, pri ceste nad 70 km sa dokonca zníži. Pri cestách od 70 do 100 km klesne cena základného cestovného z čipovej karty v priemere o 0,31 eur a cena zľavneného cestovného z čipovej karty klesne v priemere o 0,12 eur. Pri ceste nad 100 km zaplatia cestujúci za základné cestovné z čipovej karty v priemere o 1,03 eur menej a pri zľavnenom lístku v priemere o 0,45 eur menej.

Sadzby cestovného z čipovej karty sa budú vzťahovať aj na platby prostredníctvom bankomatovej karty. Tie však budú nateraz možné iba u dopravcu SAD Prešov, ktorý je zatiaľ ako jediný vybavený novými strojčekmi upravenými na platbu bankomatovou kartou.

„Aj keď pri niektorých spojoch dôjde k zvýšeniu cien, v priemere sa ceny cestovného zachovajú alebo znížia. Doteraz možno ľudia nemali motiváciu používať čipové karty v prímestskej autobusovej doprave, pretože rozdiel pri platbe v hotovosti a kartou bol minimálny. Verím však, že nárast priemerného rozdielu v cene z 0,09 eur na 0,27 eur pri základnom lístku, respektíve z 0,05 eur na 0,23 eur pri zľavnenom lístku pri ceste do sto kilometrov, bude dobrým hnacím motorom, aby ľudia čoraz viac využívali čipové karty,“ vysvetlil Majerský a dodal, že platba čipovou kartou je až štyrikrát rýchlejšia pri odbavovaní cestujúcich ako platba v hotovosti.

Pri cestách nad 100 km stúpne priemerné zvýhodnenie platby čipovou kartou oproti hotovosti z 0,18 eur na 1,05 eur pri základnom lístku, resp. z 0,11 eur na 0,60 eur pri zľavnenom lístku. Od prvého augusta sa na všetky kategórie cestujúcich s nárokom na zľavnené cestovné bude pri platbe čipovou kartou vzťahovať aj tzv. „Jednosmerné zľavnené cestovné z čipovej karty“. Doteraz na túto zľavu mali nárok len žiaci a študenti, po novom ju budú môcť využívať aj deti do 15 rokov, sprievodca dieťaťa do 6 rokov, držiteľ preukazu ŤZP alebo ŤZP-S a rodiča za účelom návštevy alebo sprevádzania zdravotne postihnutého dieťaťa.

S novou tarifou vstupuje do platnosti po prvýkrát aj jednotný prepravný poriadok všetkých autobusových dopravcov PSK a KSK. Doteraz mal totiž každý dopravca vydané svoje vlastné prepravné podmienky, od prvého augusta budú pre všetkých rovnaké. „Jednotné prepravné podmienky po novom určujú napríklad bezplatnú prepravu batožiny až do rozmerov 50 × 60 × 80 cm, vrátane prepravy jedného páru lyží či snowboardu, ale aj možnosť prepravy bicyklov za poplatok na vybraných autobusových spojoch,“ dodala Heilová s tým, že tie si určí každý dopravca samostatne na základe prevádzkových možností.

foto: ilustračné

Zdroj: Prešovský samosprávny kraj
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM