Utorok 23. júl 2019 Oľga  18 °C
Rôzne Správy

Prešovský kraj oceňoval pedagógov a žiakov: Pocty sa dostalo aj Popradčanom či Kežmarčanom

Po jedenástykrát udeľoval Prešovský samosprávny kraj plakety za výsledky vo vzdelávaní pedagogickým pracovníkom a žiakom stredných škôl z celého kraja. Ocenení boli i učitelia a žiaci z nášho regiónu.

Ilustračný obrázok k článku Prešovský kraj oceňoval pedagógov a žiakov: Pocty sa dostalo aj Popradčanom či Kežmarčanom
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

20. júna si na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove plaketu prevzalo spolu 21 pedagógov a 20 žiakov. Prešovský kraj im tak symbolicky poďakoval za prácu a úspechy v školstve.

„Som veľmi rád, že náš kraj má na svojich školách pedagógov, ktorí svojich zverencov vzdelávajú s láskou a radosťou a tiež som hrdý na to, že tu máme žiakov, ktorí nás s úspechom reprezentujú a sú vzorom a obrovskou motiváciou pre ostatných svojich spolužiakov,“ povedal vo svojom príhovore predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Zároveň vyzdvihol, že tento rok sa ocenenie pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl prvýkrát odovzdávalo nielen zástupcom štátnych, ale aj súkromných a cirkevných škôl – teda všetkých škôl v územnej pôsobnosti PSK.

„Plaketu Jána Ámosa Komenského – Sophista pro regione, učiteľ múdrosti pre región – získalo 21 pedagógov. Návrhy na toto ocenenie posielali riaditelia škôl a o laureátoch rozhodovali členovia Územnej školskej rady,“ vysvetlila Ivana Ondriová z Oddelenia komunikácie a propagácie Prešovského samosprávneho kraja s tým, že z 21 ocenených laureátov je osem učiteľov z Prešova, traja z Popradu a Kežmarku, dvaja z Bardejova, po jednom zástupcovi majú školy z Medzilaboriec, Svitu, Humenného, Čaklova a Levoče.

O návrhu na ocenenie žiakov rozhodovala komisia zložená zo zástupcov odboru školstva PSK, ktorá plaketu Lux mentium – Svetlo poznania udelila 20 žiakom. 10 ocenených žiakov je z prešovských stredných škôl, dvaja z Popradu a po jednom zástupcovi majú školy v Bardejove, Kežmarku, Snine, Hornom Smokovci, Svite, Starej Ľubovni, Humennom a vo Vranove nad Topľou.

„V zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja je 75 stredných škôl, 2 jazykové školy, 1 škola v prírode a 1 školský internát,“ doplnila Ondriová a dodala, že na školách pracuje spolu 2 375 pedagogických zamestnancov a 1 011 nepedago­gických zamestnancov, počet žiakov na dennom štúdiu dosahuje 21 305. Čo sa týka súkromných a cirkevných škôl, na území kraja je ich 34 a 1 štátna stredná škola. Počet žiakov denného štúdia na súkromných stredných školách je 2 771, na cirkevných 2 211 žiakov.

Ocenení pedagógovia 2019 – držitelia plakety Sophista pro regione z nášho regiónu:

 • Mgr. Anna Jurgovianová – Súkromná spojená škola, Kežmarok
 • PhDr. Marcela Cibáková – Obchodná akadémia, Poprad
 • Mgr. art. Jozef Česla – Stredná umelecká škola, Kežmarok
 • PhDr. Darina Siskovičová – Hotelová akadémia O. Brucknera, Kežmarok
 • Mgr. Miroslav Bednár – Stredná zdravotnícka škola, Poprad
 • PaedDr. Vladimír Lajčák, PhD. – Gymnázium, Poprad
 • RNDr. Eva Nebusová – SOŠ polytechnická A. Baťu, Svit
 • PhDr. Soňa Polláková – Gymnázium sv. F. Assiského, Levoča

Ocenení žiaci 2019 – držitelia plakety Lux mentium z nášho regiónu:

 • Jakub Venglik – Gymnázium P.O. Hviezdoslava, Kežmarok
 • Adam Benko – Obchodná akadémia, Poprad
 • Dávid Dúbravský – SOŠ hotelová, Horný Smokovec
 • Matej Zámečník – Gymnázium, Poprad
 • Ján Vojtaššák – SOŠ polytechnická J.A. Baťu, Svit
 • Erik Pavlišín – Gymnázium T. Vansovej, Stará Ľubovňa
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj