Rôzne

Pri prácach na záhradke si dajte pozor: Vypaľovanie tráv a porastov je zakázané!

Aj vás vyhnalo teplé počasie do záhrady? Horúce dni pretkané dažďom spôsobujú zvýšený rast tráv a buriny. Nezabúdajte však, že ich vypaľovanie je zakázané. Vyhnete sa tak možným sankciám.

Ilustračný obrázok k článku Pri prácach na záhradke si dajte pozor: Vypaľovanie tráv a porastov je zakázané!
Foto: Rastislav Búgel

Hasiči mali v posledných týždňoch plné ruky práce. Plošným vypaľovaním porastov a drevín často vznikajú nebezpečné požiare. „S príchodom jari hasiči veľmi často zápasia so spaľovaním suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov. Tento typ požiarov každoročne dominuje v štatistike požiarovosti z hľadiska počtu požiarov,“ informuje ministerstvo vnútra.

Minulý rok zaznamenali hasiči 1 861 požiarov, ktoré vznikli dôsledkom vypaľovania trávy a suchých porastov. Oproti roku 2016 sa táto štatistika navýšila o 844 požiarov.

Napríklad v prvom štvrťroku 2018 zasahovali hasiči celkovo pri 1914 požiaroch, pričom práve 752 bolo v prírodnom prostredí. „V ich dôsledku došlo k zraneniu dvoch osôb,“ dodáva Ministerstvo vnútra SR.

Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi. Za jeho porušenie môže byť udelená pokuta do 331 eur. „Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur,“ informuje ministerstvo vnútra na svojom webe.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM