Pri príležitosti storočnice vznikla antológia českej a slovenskej poézie

V rámci Tatranskej literárnej jari vo štvrtok popoludní predstavili vo Vile Flóra v Starom Smokovci novú antológiu súčasnej českej a slovenskej poézie.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Pri príležitosti storočnice vznikla antológia českej a slovenskej poézie
Zdroj: Dnes24.sk

Antológia nesie názov Refrény času a je výsledkom dlhodobej spolupráce slovenských a českých autorov zastúpených v Obci spisovateľov Českej republiky (OSČR) a Spolku slovenských spisovateľov (SSS). Vydali ju pri príležitosti storočnice vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov.

100 rokov od spojenia národov

„Zavŕšením spolupráce je táto antológia, ktorá je prvým takým významným kultúrnym príspevkom na tému výročia na Slovensku. Obsahuje 18 autorov za Slovenskú republiku a 18 za Českú republiku, súvisí to s rokom 1918,“ objasnil editor slovenskej časti antológie a tajomník SSS Štefan Cifra. Podľa neho bolo dosť náročné nájsť spoločný názov tejto publikácie, ktorý by znamenal v oboch jazykoch to isté, a to aj napriek tomu, že slovenčina a čeština sú si blízke. „Rozumieme si, čítame navzájom knihy, ale oba jazyky majú svoju históriu, svoju slovnú zásobu, takže mali problém nájsť spoločný názov,“ konštatoval.

Zdroj: Dnes24.sk

Prezentácia Čechov a Slovákov

Publikácia prezentuje nielen diela autorov v približne stovke veršov od každého, ale aj bibliografické fakty o nich. „Nie je to prierez celej poézie, naším zámerom bolo prezentovať autorov, ktorí sú členmi slovenského spolku a českej obce spisovateľov,“ dodala editorka českej časti Lydie Romanská-Lidmilová, ktorá je zároveň podpredsedníčkou OSČR. Kniha vyšla v náklade 800 kusov, má takmer 250 strán a časť bude k dispozícii aj vo voľnom predaji. Okrem Vysokých Tatier ju chcú neskôr odprezentovať na knižných veľtrhoch v Prahe a v Bratislave. „Podľa môjho názoru sa táto kniha veľmi podarila, mám z nej obrovskú radosť,“ zhodnotila česká editorka.

Nechýba trikolóra

Autorom ilustrácií je Martin Kellenberger, kreslené výjavy zo slovenskej i českej histórie do knihy podľa Cifru veľmi dobre zapadli. „Titulná strana je vo farbe trikolóry, ktorú máme spoločnú, ale reprezentuje zároveň aj to, že pozitívna spolupráca aj po vzniku dvoch samostatných štátov existuje. Okrem toho chceme touto knihou upozorniť na fakt, že tieto dve národné literatúry sa, žiaľbohu, určitým spôsobom odcudzili a nepoznajú sa. Je to príspevok k tomu, aby sme navzájom poznali slovenskú literatúru v Čechách a českú literatúru na Slovensku,“ zdôraznil Cifra. Takýmto spôsobom chceli iniciátori myšlienky zároveň umožniť prezentáciu najlepším básnikom z radov členom SSS a OSČR a ukázať, že slovenská a česká poézia stále predstavuje hodnotné umenie.

Zdroj: Dnes24.sk

Začala Tatranská literárna jar

Počas piatich dní sa vo Vysokých Tatrách uskutočnia stretnutia spisovateľov a verejnosti, na ktorých budú diskutovať o najpálčivejších témach spisovateľskej i čitateľskej obce. „Hlavnou udalosťou štvrtka 12. apríla bude slávnostná prezentácia publikácie Antológia súčasnej českej a slovenskej poézie, vydanej v spolupráci Obce spisovateľov ČR a Spolku slovenských spisovateľov, k storočnici spoločného štátu Čechov a Slovákov,“ upozornil Bendík.

So spisovateľmi z Českej republiky, Srbska, Bulharska a Slovenska sa v piatok 13. apríla stretne aj verejnosť v školách a knižniciach v Poprade, Svite i Vysokých Tatrách. „Osobitou bude návšteva Lyceálnej knižnice v Kežmarku a beseda s účastníkmi. V sobotu 14. apríla je pripravené kolokvium k aktuálnym otázkam spolupráce zúčastnených spisovateľských združení, vydavateľských zámeroch a prekladoch literárnych diel,“ doplnil Bendík.

Zdroj: TASR