Martin Sýkora Správy

Prídu sem eurá: Vláda pošle peniaze aj na ochranu pred morom ošípaných

Do Tatier poputujú milióny! Vláda počas utorkového (23.10.) večerného výjazdového rokovania v Tatranskej Javorine vyčlenila spolu 7,65 milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku Prídu sem eurá: Vláda pošle peniaze aj na ochranu pred morom ošípaných
7
Galéria
Zdroj: TASR

Milióny na boj proti moru

Najviac peňazí pôjde na opatrenia zabraňujúce šíreniu moru ošípaných, ďalej na riešenie situácie zvýšeného pohybu medveďov vo Vysokých Tatrách či na odstránenie škôd spôsobených prírodnými živlami. Počas stredajšieho rokovania vlády (24.10.) v Rožňave o tom na tlačovej konferencii informoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Na opatrenia týkajúce sa zabráneniu šírenia moru ošípaných vyčlenil vládny kabinet sumu 6,2 milióna eur. „To znamená špeciálny program z dielne ministerstva pôdohospodárstva,“ povedal Pellegrini, ktorý ako dôvod uviedol kritickú situáciu výskyty moru ošípaných v okolitých krajinách a vážne riziko preniknutia na Slovensko. „Pôjde aj o špeciálne opatrenia pre poľovnícke združenia, či už technické, organizačno-technické zabezpečenie, ale aj úhradu nákladov, ktoré budú vyplývať z povinného odchytu a lovu pravdepodobne ohrozenej zveri,“ dodal.

Zdroj: Dnes24.sk

Státisíce proti medveďom a na škody

Vláda sa v utorok zaoberala aj problematickou situáciou v meste Vysoké Tatry, ktorá sa týka zvýšeného pohybu medveďov v jeho častiach. „Vláda vyšla v ústrety požiadavke primátora a vyčlenila 800 000 eur,“ povedal s tým, že peniaze sú určené na dobudovanie špeciálnych odpadkových zberných miest a prístupových komunikácií k nim. Vládny kabinet zároveň vyčlenil 300 000 eur na sanovanie škôd v katastri obce Tatranská Javorina súvisiace so zosuvom svahu po júlových povodniach.

„Ďalších 300 000 eur sme vyčlenili na odstránenie akýchkoľvek škôd, ktoré vznikli živlami v celom národnom parku,“ dodal Pellegrini.

Sumou 50 000 prispeje vládny kabinet obci Tatranská Javorina. Peniaze pôjdu na obstaranie traktora s príslušenstvom, ktorý má slúžiť na výkon zimnej a letnej údržby.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM