Peter Handzuš Správy

Príjemná zmena v Bachledovej doline. Na vrchol Magury jazdí kabínková lanovka

Na vrchol Spišskej Magury sa lyžiari a turisti dostanú za necelých sedem minút jazdy novou 10-miestnou kabínovou lanovkou.

Zdroj: Dnes24.sk

Táto novinka poteší tak lyžiarov, ktorí boli ešte minulú zimu prepravovaní staršou sedačkovou lanovkou, ako aj peších turistov. Tí počas letnej sezóny navštevovali Chodník korunami stromov športovo – pešou túrou dlhou 2,6 km. Novou lanovkou sa do korún stromov i na lyžiarske svahy je už možné dostať sa bezbariérovo, v suchu a bezvetrí za rýchlych 7 minút.

Nová 10-miestna kabínová lanovka GD10 prepraví za hodinu 1 734 ľudí. Nahrádza staršiu 3-sedačkovú lanovku Tatrapoma TS3, ktorá už kapacitne nepostačovala a jej prevádzka bola po vyše 30 ročnej službe ukončená v marci tohto roku. Dráha novej lanovky je identická s pôvodnou lanovkou.

Okrem vyššej rýchlosti a prepravnej kapacity má nová lanovka oproti staršej hneď niekoľko výhod. Návštevníkov prepraví v pohodlí aj za zlého počasia, bezpečne prepraví aj skupiny detí s jedným dospelým a bude bezbariérová. Práve možnosť bezbariérovej prepravy oddeľovala do teraz Chodník korunami stromov od toho, aby sa návštevníci na invalidných vozíkoch či rodiny s kočiarmi vedeli bez schodu a veľkého prevýšenia dostať z auta až do korún stromov. „Veríme, že práve tento faktor ocenia rodiny s deťmi, seniori i hendikepovaní občania, keďže bezbariérových atrakcií v prírode je Slovensku pramálo,“ uviedla Martina Múdra, Marketingový špecialista BACHLEDKA Ski & Sun.

Príjemná zmena v Bachledovej doline. Na vrchol Magury jazdí kabínková lanovka
8
Galéria
Zdroj: TASR

Novú lanovku ocenia aj lyžiari. Jazda pôvodnou lanovkou TS3 trvala 20–25 minút, čo za zlého počasia, zimy, sneženia a vetra nebolo príjemné. Od otvorenia chodníka sa nápor na lanovku zvýšil a predĺžili sa čakacie doby. Nová gondola to elegantne vyrieši. Návštevníci budú prepravovaní v teple a suchu, čo poskytne krátky čas na oddych pomedzi aktívne lyžovanie. „Predpokladáme, že čakacie doby na lanovku budú minimálne a premávka bude plynulá. Pohodlie kabínovej lanovky poteší aj začínajúcich lyžiarov smerujúcich do lyžiarskej škôlky na vrchole, lyžiarske kurzy a návštevníkov so snowboardmi či snowscootmi. Vydýchnu si aj rodičia s deťmi, ktorí sa jazdy sedačkovou lanovkou obávali. Tiež tí, ktorí na sedačke viackrát stratili palicu či rukavicu,“ dodala Martina Múdra.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie