Krimi

Prípad úžery z Huncoviec, aký sa len tak nevidí: Dvojica takto tyranizovala niekoľko rodín!

44-ročný muž a 41-ročná žena sa podľa polície takto "živili" už od roku 2012. Svoje obete si vyberali podľa premysleného kľúča.

Ilustračný obrázok k článku Prípad úžery z Huncoviec, aký sa len tak nevidí: Dvojica takto tyranizovala niekoľko rodín!
Zdroj: TASR/Martin Palkovič

Zo zločinov úžery a vydierania polícia v Kežmarku obvinila 44-ročného muža a 41-ročnú ženu z obce Huncovce. Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, ak sa im vina preukáže, hrozí im trest odňatia slobody až na 15 rokov.

Podarený párik

Huncovčania sa mali protizákonného konania dopúšťať pravdepodobne od roku 2012 až do 2021. Obvinený muž využíval neskúsenosť poškodených manželov, ako aj ich tieseň a poskytoval im každý mesiac pôžičku vo výške 100 eur. Následne od nich inkasoval každý mesiac úroky prevyšujúce 80 percent požičanej sumy, ako aj samotnú výšku požičanej sumy. V dôsledku takéhoto konania sa poškodení manželia opakovane dostávali do finančnej tiesne. Obvinená žena pri tomto konaní pomáhala obvinenému mužovi evidovať vybrané i dlžné sumy, ktoré zapisovala do zošitov a niekedy aj sama inkasovala vybrané peniaze,“ uviedla Ligdayová.

Museli utiecť

Obvinený muž sa podľa policajnej hovorkyne opakovane vyhrážal spomenutým manželom, že ak mu nebudú platiť úroky, tak ich rodina dostane bitku a že ich zabije. „Naposledy sa im takto vyhrážal v nedeľu (24. 1.). Manželia zo strachu pred ním museli utiecť mimo miesta svojho bydliska. Poškodeným manželom vznikla takto škoda vo výške najmenej 20.000 eur,“ povedala Ligdayová.

Obvinený muž rovnako konal v rovnakom období aj voči druhému manželskému páru, ktorému vznikla škoda vo výške najmenej 22.000 eur.

Neboli sami

V období od novembra 2019 do novembra 2020 konaniu obvineného musel čeliť aj ďalší obyvateľ Huncoviec. Ten doposiaľ vyplatil obvineným 2500 eur,“ doplnila Ligdayová s tým, že všetci poškodení pred konaním obvinených nakoniec utiekli z miesta bydliska, pretože dlhý čas čelili vyhrážkam i psychickému nátlaku.

Obvinení boli podľa polície vo štvrtok (28. 1.) popoludní umiestnení do cely policajného zaistenia. „Vyšetrovateľ aj naďalej v prípade vykonáva všetky potrebné procesné úkony, okrem iného už boli vykonané osobné, ako aj domové prehliadky u obvinených,“ dodala Ligdayová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM