Martin Sýkora Rôzne

Prví návštevníci sa kabínovou lanovkou v Bachledovej doline vyvezú už túto zimu

Návštevníkov Bachledovej doliny čaká túto zimu príjemná novinka. Na vrchol Spišskej Magury dostanú za necelých 7 minút jazdy novou 10-miestnou kabínovou lanovkou.

Ilustračný obrázok k článku Prví návštevníci sa kabínovou lanovkou v Bachledovej doline vyvezú už túto zimu
13
Galéria
Zdroj: BACHLEDKA Ski & Sun

Vyššia rýchlosť, väčšia kapacita

V Bachledovej doline bude stáť typ GD10. Ide o modernú 10-miestnu kabínovú lanovku s prepravnou kapacitou 1 734 ľudí za hodinu. Lanovka nahrádza staršiu 3-sedačkovú lanovku Tatrapoma TS3, ktorá už kapacitne nepostačovala a jej prevádzka bola po vyše 30-ročnej službe ukončená v marci tohto roku. Dráha novej lanovky je identická s pôvodnou lanovkou. „Okrem vyššej rýchlosti a prepravnej kapacity bude mať nová lanovka oproti staršej hneď niekoľko výhod. Návštevníkov prepraví v pohodlí aj za zlého počasia, bezpečne prepraví aj skupiny detí s jedným dospelým a bude bezbariérová,“ informovala Martina Múdra. Práve možnosť bezbariérovej prepravy oddeľovala doteraz Chodník korunami stromov od toho, aby sa návštevníci na invalidných vozíkoch či rodiny s kočiarmi vedeli bez schodu a veľkého prevýšenia dostať z auta až do korún stromov.

Zdroj: BACHLEDKA Ski & Sun

Lyžovanie na úrovni

Novú lanovku ocenia aj lyžiari. Jazda pôvodnou lanovkou TS3 trvala 20–25 minút, čo za zlého počasia, zimy, sneženia a vetra nebolo príjemné. Od otvorenia chodníka sa nápor na lanovku zvýšil a predĺžili sa čakacie doby.

„Nová gondola to elegantne vyrieši. Návštevníci budú prepravovaní v teple a suchu, čo poskytne krátky čas na oddych pomedzi aktívne lyžovanie,“ dodala Múdra.

„Predpokladáme, že čakacie doby na lanovku budú minimálne a premávka bude plynulá. Teší nás hlavne, že jej uvedením do prevádzky sa výrazne zlepší plynulosť premávky počas zimy i celého roka a zvýši komfort,“ uzavrela Múdra. Uvedenie do prevádzky je naplánované na zimu tohto roku, pričom presný termín bude závisieť od počasia a rýchlosti stavebných prác.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM