RANNÁ ŠTVORKA: Stred týždňa bude poriadne horúci, Meniny má Dušana
Pranostika na dnes znie: Ženci do poľa, včely z poľa. Meniny má Dušana. Prevažne polooblačno. Teploty 29 až 34 stupňov Celzia.

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 17 až 14 a najvyššie denné 31 až 34 stupňov C.
Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 16 až 11 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov C.
Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 16 až 12 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov C.
Meniny má Dušana
Ženské meno Dušana má južnoslovanský pôvod a jeho význam je „slávny duchom“. Nositeľky tohto na Slovensku menej zaužívaného mena oslovujeme Dušanka, Duda. Meniny majú 19.júla.
Energia ženie Dušany stále dopredu. Málokedy sa uspokoja s predstavou, že budú vykonávať len jedno povolanie. Štúdium im spôsobuje potešenie a pomerne zavčasu vedia, aké povolanie si vyberú.
Dušany majú v živote šťastie, ale úspech dosahujú skôr svojím správaním, šarmom a zmyslom pre intrigy. Aj keď sú spoločenské, svoje city ukrývajú pod maskou. Priateľstvo s nimi ľuďom dáva pocit dôvery. Dušany sú odolné a bývajú veľmi životaschopné. Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán.
Šťastné farby týchto žien sú čierna, tmavomodrá a zelená. Ochranné rastliny medovka, baza a divozel, ochranné kamene ametyst a smaragd.
Stalo sa doma
1831 – V súvislosti s cholerou došlo v Košiciach k prvým hromadným vzburám, ktoré neskôr prerástli do rebélie poddaných, v histórii označovanej ako východoslovenské sedliacke povstanie.
1909 – V Bratislave sa začala premávka trolejbusov na trase Pražská ulica – Patrónka.
1921 – Národné zhromaždenie ČSR schválilo zákon o štátnom príspevku v nezamestnanosti, ale len odborovo organizovaným zamestnancom. Bol to jeden z prvých sociálnych zákonov tohto druhu v strednej Európe.
2004 – Minister vnútra SR Vladimír Palko (vtedy ešte KDH) podpísal deklaráciu ministrov vnútra V4 (Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko) o spoločnom podaní prihlášky na vstup do schengenského priestoru k 1. júlu 2006.
2010 – Na prvú oficiálnu návštevu Slovenska pricestoval český premiér a súčasne predseda ODS Petr Nečas. Išlo o jeho prvú návštevu vo funkcii predsedu vlády ČR a prvé stretnutie s novou premiérkou SR Ivetou Radičovou.
Stalo sa vo svete
1821 – Britský priekopník vzduchoplavby Charles Green predviedol v Londýne prvý balón plneným svietiplynom.
1848 – Konala sa prvá konferencia o právach žien v Seneca Falls v americkom štáte New York, na ktorej bola prijatá Seneca Falls Convention. Vyjadrením rovnoprávnosti mal byť aj nový odev žien, ktorý pozostával z nohavíc (podobných dnešným teplákom) a dlhej košele. Predstavila ho Američanka Amelia Jenks Bloomerová.
1900 – V Paríži otvorili prvú linku metra, ktorá viedla pod centrom mesta v severozápadno-juhovýchodnom smere medzi Porte Maillot a Porte de Vincennes. Merala desať kilometrov a vlaky túto vzdialenosť prekonávali za 33 minút.
1943 – Spojenci podnikli prvý letecký útok na Rím v druhej svetovej vojne, pri ktorom zahynulo približne 2000 osôb. 700 amerických lietadiel zhodilo na mesto stovky ton nálože.
1979 – Grécka cisternová loď Atlantic Empress sa zrazila s libérijskou cisternovou loďou Aegean Captain s celkovým nákladom 470 000 ton ropy, pričom na oboch plavidlách vypukol požiar. Pri nehode zahynulo 29 osôb. Vytečená ropa vytvorila vrstvu s rozlohou asi 60 kilometrov štvorcových. Išlo vtedy o najväčšiu katastrofu svojho druhu na svete a hmotné škody dosiahli asi 150 miliónov dolárov.
2002 – Britský lekár Harold Shipman, prezývaný Dr. Smrť, bol usvedčený ako jeden z najhorších sériových vrahov na svete, keď oficiálne vyšetrovanie potvrdilo jeho zodpovednosť za smrť 215 pacientov.
2006 – Americký prezident George W. Bush prvýkrát použil svoje právo veta, keď hlasoval proti zákonu o financovaní výskumu embryonálnych kmeňových buniek.
Skladba dňa
1947 – Brian Harold May, CBE (* 19. júl 1947) je anglický hudobník, spevák a astrofyzik, predovšetkým gitarista, ktorý dosiahol medzinárodný úspech ako sólový gitarista rockovej skupiny Queen.
Foto: ilustračné