RANNÁ ŠTVORKA: Tento deň patrí džezovej hudbe, Meniny má Anastázia

Pranostika na dnes hovorí: "Nerád tomu sedliak býva, keď mu v apríli nepršieva". Meniny má Anastázia. V nedeľu prevažne polooblačno. Teploty 14 až 19 stupňov C.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Tento deň patrí džezovej hudbe, Meniny má Anastázia
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 6 až 3 a najvyššie denné 16 až 19 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 5 až 0 a najvyššie denné 14 až 18 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 5 až 1 a najvyššie denné 14 až 18 stupňov C.

Meniny má Anastázia

Meno Anastázia má grécky pôvod a jeho význam je „vzkriesená“.

Anastázie sú dievčatká a dámy, ktoré nikde nenachádzajú pokoj. Prechádzajú zo vzrušenia do teatrálnych depresií. Často menia svoje koníčky a pri práci sú niekedy nesústredené. Disponujú vysokou inteligenciou a sú mimoriadne dynamické.

Sú životaschopné, mali by dbať na dostatočný spánok a jesť veľa hrozna. Obľúbené farby Anastázie sú zelená a biela, ochranné rastliny myší chvost, fialka a mäta, ochranné kamene achát, zafír a koral.

Stalo sa doma

1671 – Vo Viedni popravili vodcov tzv. Vešeléniho sprisahania Františka Nádašdyho, Františka Frankopána a Petra Zrínskeho.

1711 – V Satmári podpísali (satmársky) mier, ktorým sa skončilo povstanie Františka II. Rákociho. Účastníci dostali amnestiu, uhorská šľachta si ubránila svoje stavovské výsady a Habsburgovci obnovili integritu Uhorska vrátane Sedmohradska.

1923 – Narodil sa v Dolnej Strehovej choreograf, tanečný pedagóg ŠTEFAN TÓTH, zakladajúci člen SĽUK-u. Zomrel 10.10.1962.

1955 – V Bratislave oficiálne otvorili priestory Parku kultúry a oddychu (PKO). Jeho programová činnosť sa začala takmer súbežne s jeho výstavbou. Už v roku 1954 využili časť jeho vnútorných priestorov pri oslavách 1. mája.

Stalo sa vo svete

1789 – Georga Washingtona slávnostne inaugurovali za prvého prezidenta USA.

1900 – Havajské ostrovy vyhlásili za teritórium USA.

1948 – V Bogote podpísalo na deviatej panamerickej konferencii USA a 20 latinskoame­rických štátov Chartu Organizácie amerických štátov (OSN). K jej zakladajúcim členom nepatrila Kanada.

1975 – Vojská Vietnamskej demokratickej republiky a dočasnej revolučnej vlády obsadili Saigon (neskôr ho premenovali po Ho-či minovi), pričom kapituláciou Južného Vietnamu sa skončila vietnamská vojna.

2007 – Americký prezident George W. Bush, nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso podpísali na výročnom summite USA a EÚ vo Washingtone dohodu o novom transatlantickom hospodárskom partnerstve.

2008 – Ruskí vedci potvrdili, že dva kostrové pozostatky nájdené neďaleko Jekaterinburgu patria ruskému cárovičovi Alexejovi Nikolajevičovi a jednej z jeho sestier, ktorých zavraždili počas boľševickej revolúcie.

Skladba dňa

30. apríla zomrel americký spevák Ben E. King, rodným menom Benjamin Earl Nelson. Narodil sa 28. septembra v roku 1938 v USA.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR