Rôzne

Rázne kroky na Sivej Brade: Ochranári tam chcú odstrániť nelegálne parkovisko

Ide o unikátnu lokalitu neďaleko Spišského Podhradia s faunou a flórou podobnou tej morskej, ktorá je národnou prírodou rezerváciou.

Ilustračný obrázok k článku Rázne kroky na Sivej Brade: Ochranári tam chcú odstrániť nelegálne parkovisko
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Starostlivosť o územie s biotopom prímorského charakteru na Spiši Sivá Brada pokračuje, cieľom ochranárov je odstrániť nelegálne parkovisko, ktoré sa tam nachádza.

Informovala o tom Správa Národného parku (NP) Slovenský raj, ktorá sa ešte v roku 2022 zapojila do projektu „Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch“.

Ten v spolupráci s partnermi vedie Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie s finančnou podporou Európskej agentúry pre životné prostredie a Nórskych fondov.

Odstránenie asfaltovej plochy

Ochranári viac ako dve desiatky rokov kosením odstraňujú trstinu, ktorou vzácna lokalita každoročne zarastá.

V spolupráci s miestnym hospodárom zaviedli pasenie hovädzieho dobytka na teplomilných, vlhkomilných a slanomilných častiach lokality, čo zase podporuje zachovanie jej biodiverzity.

„V rámci spomínaného projektu na Sivej Brade okrem pravidelného kosenia zrealizujeme odstránenie asfaltovej plochy nelegálneho parkoviska, na ktorej sa budeme usilovať o obnovenie slanomilných spoločenstiev a nainštalujeme tzv. Larsenovu stenu,“ uviedla Správa NP.

Doposiaľ sa ochranári pokúšali odstrániť trstiny čiernou fóliou, čo prinieslo nové poznatky o fyzikálnych a chemických vlastnostiach pôdy a vody.

Priebeh a výsledky aktivít v rámci projektu odprezentovala odbornej verejnosti na záverečnej konferencii v Poprade v polovici apríla botanička Správy NP Štefánia Bryndzová.

Unikátna lokalita

Ochranári zo Slovenského raja ocenili, že majú možnosť byť súčasťou tohto úspešného a inovatívneho projektu a prispieť tak k ochrane jedinečného biotopu Karpatských travertínových slanísk na Sivej Brade.

Ide o unikátnu lokalitu neďaleko Spišského Podhradia s faunou a flórou podobnou tej morskej, ktorá je národnou prírodou rezerváciou a súčasťou chráneného územia Natura 2000.

„V súčasnosti je jedinou živou travertínovou kopou na Slovensku, kde prúdi voda a tvorí sa travertín. Je domovom pre špecifické rastliny a živočíchy viažuce sa na slanomilné spoločenstvá. Nachádza sa tam až šesť biotopov a dva živočíchy európskeho významu a jedna rastlina európskeho významu. Celkovo tam bolo na relatívne malom území identifikovaných až 250 druhov vyšších rastlín,“ dodáva Správa NP, ktorá túto jedinečnú lokalitu a jej slanomilné spoločenstvá monitoruje už 24 rokov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM