Rôzne

Škôlku na Tranovského opäť otvorili: Rekonštrukcia sa predražila, kapacita nezvýšila

Deti zo Základnej školy s materskou školou (ZŠ s MŠ) A. V. Scherfela na Tranovského ulici v Poprade vo Veľkej sa dočkali celkom nových priestorov.

Ilustračný obrázok k článku Škôlku na Tranovského opäť otvorili: Rekonštrukcia sa predražila, kapacita nezvýšila
3
Galéria
Zdroj: TASR

Škôlku tam po ročnej rekonštrukcii za viac ako milión eur slávnostne otvorili vo štvrtok. „Táto škôlka bola v rámci mesta v najhoršom stave, som rád, že aj bývalé vedenie pokračovalo v myšlienke jej obnovy a minulý rok sa začalo s jej rekonštrukciou. Musím však povedať, že sa táto stavba značne predražila, z pôvodných 780-tisíc eur sme sa dostali až na 1,04 milióna eur, čo je značná čiastka,“ skonštatoval primátor Popradu Anton Danko.

Prišli o dotáciu

Zároveň dodal, že na rekonštrukciu starých a nevyhovujúcich priestorov samospráva žiadala príspevok od štátu vo výške 340-tisíc eur. Z dôvodu, že sa s obnovou začalo skôr, ako sa malo a neboli správne vyplnené príslušné žiadosti, dotáciu mestu neschválili.

„Mesto porušilo podmienky a začalo stavať skôr, ako malo podpísanú zmluvu so štátom a o tento príspevok sme prišli. Nie je to malá čiastka a musíme tak zaplatiť celú sumu,“ upozornil Danko.

Kapacita sa nezvýšila

Aktuálne je v mestskej MŠ vo Veľkej 95 detí, ktoré sú rozdelené do štyroch tried. Kapacita tohto predškolského zariadenia sa po obnove nezvýšila, značne sa však zlepšilo prostredie pre žiakov i učiteľky.

Zástupkyňa ZŠ s MŠ A. V. Scherfela Bibiána Repašská ozrejmila, že táto budova bola pôvodne v 80. rokoch minulého storočia postavená ako dvojtriedna.

„Vzhľadom na to, že pribúdalo viac a viac detí, potrebovali sme tie priestory rozšíriť. Zrekonštruovala sa celá budova, vrátane nových sietí, kanalizácie, máme novú kotolňu, ktorá je na modernom princípe. Z technických priestorov sa vytvorila jedna trieda a zároveň sa pristavala ďalšia časť, kde vznikla štvrtá trieda a pod ňou je jedáleň. Všetky triedy majú vlastné sociálne zariadenia a šatne pre učiteľky,“ priblížila práce Repašská. Už niekoľko rokov je táto škôlka zameraná na folklór a ľudovú slovesnosť.

Ďalšie plány radnice

Na území Popradu je v súčasnosti 12 mestských škôlok a päť súkromných. Podľa vedúcej odboru školstva, mládeže a športu na mestskom úrade Edity Pilárovej je kapacita zatiaľ postačujúca a väčšinou sa darí prijímať aj deti mladšie ako tri roky. V súčasnosti realizujú prístavbu aj v škôlke na Podtatranskej ulici, ktorá by mala byť hotová v januári budúceho roka.

„Okrem toho Spojená škola na Letnej ulici má projekt komplexnej prestavby za tri až štyri milióny eur. Pokiaľ sa vedeniu podarí získať na to dotáciu, tak sa budeme podieľať spolufinancovaním vo výške DPH. Ide o jedinečný a ojedinelý projekt, my sme pripravení pomôcť s jeho dofinancovaním,“ dodal na záver Danko.

Sledujte nás aj na našom FacebookuInstagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Popradu a okolia.

V obrazoch: Materská škôlka na Tranovského ulici po kompletnej rekonštrukcii
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM