Rôzne

Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka: Jednoduchý test môže zachrániť život

Skryté krvácanie v stolici je podľa lekára prvý príznak prebúdzajúcich sa polypov v hrubom čreve. Skrínig pacientov môže odhaliť onkologické ochorenie včas.

Zdroj: Facebook

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v spolupráci s pacientskymi organizáciami spúšťajú spoločnú podpornú informačnú kampaň k národnému skríningovému programu rakoviny hrubého čreva a konečníka Nezahoď svoj život – Urob si už dnes preventívny test.

Preventívny test

„Skríning pomáha včas odhaliť onkologické ochorenie, čo významne zvyšuje šance pacienta na úspešnú liečbu a uzdravenie,“ hovorí ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). „Preto by mali predovšetkým ľudia patriaci do rizikových skupín využiť možnosť absolvovať jednoduchý test, ktorý im môže zachrániť život,“ pripomenula počas spustenia informačnej kampane v átriu ministerstve zdravotníctva.

Súčasťou kampane je nafukovacia maketa hrubého čreva s informáciami o chorobách a prevencii, ktorá bude od marca do mája putovať po deviatich slovenských mestách. Kampaň sprevádza aj pieseň s videoklipom Pri šálke kávy hovorme o zdraví.

V klipe účinkujú aj vyliečení pacienti, ktorých zachránil preventívny test na okultné krvácanie v stolici, či primár gastroenterológie v Národnom onkologickom ústave Boris Pekárek.

„Zúčastnite sa na skríningu a choďte na preventívnu kolonoskopiu,“ vyzýva Pekárek. Skryté krvácanie v stolici je prvý príznak prebúdzajúcich sa polypov v hrubom čreve. Pekárek so svojím tímom dokážu včas odhalený polyp odstrániť počas kolonoskopie zavedenou trubicou a otvorená operácia nie je nutná.

Tisíce Slovákov

Riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka je najvyššie u ľudí nad 50 rokov. Na Slovensku každý rok pribudne takmer 4000 nových pacientov s touto rakovinou.

Vo výskyte ochorenia je Slovensko, vzhľadom na počet obyvateľov, na popredných miestach vo svetových štatistikách. Navyše až štvrtinu pacientov diagnostikujú v neskorých štádiách, keď už nádor metastázuje do pečene a ďalších orgánov a liečba je veľmi komplikovaná.

Rok 2019 ministerstvo zdravotníctva SR vyhlásilo za Rok prevencie. V rámci preventívnych aktivít zameraných na choroby hrubého čreva dostalo 20 000 Slovákov do schránok obálky s testom na okultné krvácanie v stolici. Príjemcov vyberali na základe svojho kľúča zdravotné poisťovne. Tento test pacientom zadarmo poskytne aj ich všeobecný lekár.

Foto: ilustračné

Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka: Jednoduchý test môže zachrániť živo
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM