Slováci sa zapojili do Európskych dní vtáctva: Zaznamenali takmer 30-tisíc operencov

Aj Slovensko sa zapojilo do Európskych dní vtáctva. Viac ako dve stovky záujemcov pozorovali operencov po celej krajine.

Ilustračný obrázok k článku Slováci sa zapojili do Európskych dní vtáctva: Zaznamenali takmer 30-tisíc operencov
Zdroj: TASR

Počas medzinárodného podujatia Európske dni vtáctva sa v Európe, ale aj v Strednej Ázii uskutočnilo 970 podujatí. Zúčastnilo sa nich takmer 27 000 nadšencov, ktorí spolu zaznamenali viac ako 5,2 milióna migrujúcich operencov. Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko prispela 11 podujatiami, na ktorých sa zúčastnilo 235 záujemcov o pozorovanie vtáctva.

„Ani u nás nechýbali pozorovania vzácnych druhov ako ľabtuška červenohrdlá, pobrežník malý, kormorán malý, či orol kráľovský. Okrem podujatí zameraných na pozorovanie vtáctva, bola zrealizovaná aj brigáda na Vtáčom ostrove pri Bratislave, ktorej cieľom bolo zlepšenie hniezdnych možností pre čajky,“ priblížil Ján Gúgh zo SOS/BirdLife Slovensko. Dokopy slovenskí pozorovatelia zaznamenali 30 000 vtákov.

Počas 25-ročnej histórie Európskych dní vtáctva sa uskutočnilo viac ako 41 000 podujatí pre verejnosť, na ktorých sa zúčastnilo 1,2 milióna záujemcov a pozorovaných bolo takmer 80 miliónov vtákov. Ročník 2018 organizátori hodnotia ako jeden z najúspešnejších za posledné roky. Najviac podujatí zorganizovali v Holandsku (158), Maďarsku (140) a Poľsku (88).

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR