Kultúra

Slovenská snímka zabodovala: Na Festivale horských filmov v Poprade vyhral Pavol Barabáš

S 30. ročníkom festivalu bola spojená aj Cena desaťročia, ktorú organizátori vyhlasujú raz za desať rokov.

Ilustračný obrázok k článku Slovenská snímka zabodovala: Na Festivale horských filmov v Poprade vyhral Pavol Barabáš
Zdroj: Dnes24.sk

Hlavnú cenu Grand Prix tohtoročného Medzinárodného festivalu horských filmov získal slovenský tvorca horských filmov Pavol Barabáš. TASR o tom informovala jeho riaditeľka Mária Hámor.

Predstavili sa filmy z 15 krajín sveta, pričom zo Slovenska ich bolo sedem.

Predstavili sa filmy z 15 krajín sveta, pričom zo Slovenska ich bolo sedem.

Vyhral Barabáš

Tento rok svoju tvorbu z Tatier, ale aj iných hôr Slovenska predstavil popradský fotograf a cestovateľ Boris Michalička na výstave fotografií nazvanej Krajina.

Okrem filmov na divákov čakali aj tri besedy s horolezcami Igorom Kollerom a Marekom Holečkom, s režisérom Barabášom a hlavnými protagonistami jeho filmu Horský vodca.

„Trojčlenná porota sa nakoniec rozhodla udeliť hlavnú cenu práve tomuto dielu, ktoré sa venuje histórii horského vodcovstva vo Vysokých Tatrách a osobným príbehom niektorých z tatranských vodcov. Barabášov Horský vodca zároveň získal aj Cenu diváka,“ povedala Hámor.

Udelené boli aj ďalšie ceny, a to Cena poroty kanadskej snímke Nie si v tom sama, Cena za nadštandardne kreatívny prístup poľskému dokumentu Cesta, Cena za zobrazenie lezeckého výkonu slovenskému filmu režiséra Rasťa Hatiara Štítová stena či Cena za zobrazenie lyžiarskeho výkonu poľskému režisérovi Jakubovi Gzelovi za DooSar, film z lyžiarskej expedície v Karakorame.

Cena desaťročia

A tiež Ocenenie zázemia každého výkonu v horách českému dokumentu Mára ide do neba a Čestné uznanie smerovalo do Francúzska za film Yukon, biely sen.

S 30. ročníkom festivalu bola spojená aj Cena desaťročia, ktorú organizátori vyhlasujú raz za desať rokov.

Ako uviedla Hámor, o tejto cene rozhodujú riaditelia 26 festivalov združených v Aliancii pre horský film, ktorej členom je aj popradský festival.

Víťazne z ich hodnotenia nakoniec vyšiel film Josha Lowella a Petra Mortimera TheDawnWall, ktorý na popradskom festivale získal Grand Prix v roku 2019.

archívne foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM