Martin Sýkora Samospráva

Spišská historická stavba v novom šate: Zvonica dostane novú strechu

Zvonice, ktoré zdobia niekoľko spišských miest, sa postupne dočkali pozornosti a starostlivosti. V Spišskej Belej sa začala obnova jednej z nich.

Ilustračný obrázok k článku Spišská historická stavba v novom šate: Zvonica dostane novú strechu
Foto: Martin Sýkora

V týchto dňoch sa v Spišskej Belej začalo s rekonštrukciou strechy renesančnej zvonice na námestí. Podľa primátora Spišskej Belej Štefana Bieľaka má mesto spracované komplexné technické riešenie rekonštrukcie zvonice.

Ako prvá sa vymení strešná krytina a časti poškodeného dreveného krovu.

„Nová krytina bude titán-zinková, podobne ako na kostole sv. Antona. Túto rekonštrukciu financuje mesto z dotácie zo štátneho rozpočtu vo výške 15 000 eur z programu Obnov si svoj dom z Ministerstva kultúry SR. Samospráva zároveň zo svojho rozpočtu doloží zhruba 6700 eur,“ informoval Bieľak. Práce by mali trvať zhruba tri týždne v závislosti od počasia.

Okrem rekonštrukcie strechy je na zvonici nevyhnutné obnoviť aj vonkajšie omietky na celej fasáde, na ktoré samospráva v súčasnosti nemá finančné prostriedky. Prvotné rekonštrukčné práce na zvonici sa vykonávali v spolupráci s nezamestnanými občanmi mesta. Samospráva zabezpečila odstránenie omietky do výšky troch až štyroch metrov, nakoľko do takejto výšky je v priebehu budúceho roka potrebné natiahnuť nové sanačné omietky.

PREČÍTAJTE SI AJ: Spišská Belá chce vlastné dopravné ihrisko: Postaví ho už budúci rok

Zvonica Spišská Belá 2016
4
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie