Rôzne

Štôlňa svätá Helena na Kvetnici: Slávnostne ju sprístupnili, FOTO

V popradskej mestskej časti Kvetnica v piatok slávnostne sprístupnili štôlňu svätá Helena. Prinášame aj fotografie.

Ilustračný obrázok k článku Štôlňa svätá Helena na Kvetnici: Slávnostne ju sprístupnili, FOTO
Zdroj: TASR

„Táto stará banská štôlňa z roku 1308 je najstaršou technickou pamiatkou tohto druhu v meste Poprad. Spolu so štôlňou Strieborná z roku 1562 ju bude náš Banícky cech horného Spiša poskytovať aj na duálne vzdelávanie pre žiakov základných, stredných škôl, ako aj na študijné účely absolventov vysokých škôl, pôsobiacich v Prešovskom samosprávnom kraji,“ uviedol pri tejto príležitosti predseda Baníckej cechu horného Spiša Slavomír Kyseľa.

160 metrov

Táto štôlňa je dlhá 160 metrov a cieľom cechu je takéto banské diela zachovávať pre ďalšie generácie. Zároveň chce takouto formou prezentovať banícku činnosť v tomto regióne a doplniť ponuku najmä domáceho turizmu. „V podstate išlo najmä o obdobie Márie Terézie, keď vďaka jej nariadeniu mohla každá obec raziť svoje štôlne. Každá obec sa tak podieľala na baníckej činnosti, či už to bolo v Kravanoch, v Spišskom Bystrom, Hranovnici, na Štrbe sa ťažilo hnedé uhlie pre Baťu, vo Vysokých Tatrách zase zlato,“ ozrejmil Kyseľa.

Štôlňa svätá Helena je podľa neho významná práve pre to, že jej história siaha až do začiatku 14. storočia. Vznikla tam banícka osada Stríž, ktorá zanikla v druhej polovici 15. storočia. V tejto oblasti sa ťažili meď a strieborná ruda zhruba do 17. – 18. storočia.

„Treba pripomenúť, že táto štôlňa bola razená ručne veľmi namáhavým spôsobom, len za pomoci želiezka a kladivka. Rozpojovanie horniny bolo v tej dobe veľmi ťažké a samotné razenie trvalo veľmi dlho,“ vraví bývalý baník Ján Novotný.

Odhalenie pamätnej tabule

Na Kvetnici sa nachádzajú aj ďalšie takéto banské diela. Okrem štôlne svätá Helena sú to aj štôlňa Strieborná, banské pole pod Zámčiskom, banské pole pri obaľovačke a banská štôlňa, ktorú objavili v roku 1950 pri vykopávaní základov nemocnice na Kvetnici.

Súčasťou piatkovej slávnosti bolo aj odhalenie pamätnej tabule na niekdajšie banícke učilište štátnych pracovných záloh, ktoré v Poprade pôsobilo v rokoch 1950 až 1956. V súčasnosti sídli v jeho budove stredná odborná škola remesiel a služieb.

Sledujte nás aj na našom FacebookuInstagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Popradu a okolia.

OBRAZOM: V Kvetnici slávnostne sprístupnili štôlňu svätá Helena
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM