Lucia Lauková Správy

Stratený lyžiar aj turistka uviaznutá v snehu: Horskí záchranári sa na Silvestra nenudili

Tri desiatky prípadov museli riešiť horskí záchranári aj počas Silvestra. Len v Jasnej ošetrili 11 úrazov.

Ilustračný obrázok k článku Stratený lyžiar aj turistka uviaznutá v snehu: Horskí záchranári sa na Silvestra nenudili
Zdroj: TASR

Horskí záchranári zasahovali počas posledného dňa roku 2019 na lyžiarskych svahoch v 30 prípadoch. V lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry ošetrili 11 úrazov, na svahoch Veľkej Fatry deväť a vo Vysokých Tatrách – Tatranskej Lomnici šesť.

Okrem ošetrenia pomohli aj nemeckému lyžiarovi zdolať svah a tiež turistke, ktorá uviazla po pás v snehu a nevedela sa sama vyhrabať. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej internetovej stránke.

Stratil orientáciu

Na svahu uviaznutému lyžiarovi pomohli horskí záchranári v Nízkych Tatrách. „V podvečerných hodinách požiadali o pomoc kamaráti nemeckého lyžiara, ktorý v hmle a vetrom rozvírenom snehu stratil orientáciu a pustil sa mimo zjazdovej trate do Lukového kotla, kde uviazol,“ opísala okolnosti výzvy o pomoc HZS s tým, že lokalizovať lyžiara komplikoval zlý signál telefónu. Po nadviazaní kontaktu s ním a zistení jeho GPS koordinátov ho našli a odprevadili k parkovisku pod svahom, odkiaľ pokračoval vlastným autom.

Stratení turisti

Pri uviaznutí v teréne asistovala HZS aj v Malej Fatre, kde ich o pomoc požiadala dvojica Slovákov. „Turisti uviazli a nedokázali ďalej pokračovať v túre na Chatu pod Chlebom. Vychádzali zo Šútovskej doliny a neďaleko od Mojžišových prameňov zablúdili. Keďže vietor zahladil všetky stopy v tme, nedokázali sa ani vrátiť po tej istej trase,“ priblížila HZS s tým, že záchranári im po príchode podali teplé nápoje a dvojicu odprevadili späť do doliny.

Zlomená noha

Vo Vysokých Tatrách boli v podvečerných hodinách horskí záchranári privolaní pod Hrebienok, kde si maďarská turistka pravdepodobne zlomila nohu počas jazdy na sánkarskej dráhe. „Po príchode jej záchranári nohu zafixovali a transportovali ju do Starého Smokovca, kde ju odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej pomoci,“ uzavrela HZS.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM