Stretnutie Goralov z 3 krajín, 6 krajov a viac ako 25 goralských obcí!

Nie je ich síce na Slovensku až tak veľa, ale počuť a vidieť ich. Gorali žijú najmä na severe Slovenska a práve vo Vysokých Tatrách si dajú opäť po roku "rande".

Martin Sýkora

Hory plné Goralov

V sobotu 8. septembra sa pod záštitou primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša uskutoční 3. ročník podujatia GORAL NA GORY. Hlavným bodom programu je aj tento rok symbolický výstup Goralov zo Starého Smokovca na Hrebienok. Počas podujatia si prídu na svoje nielen Gorali, pozvaní zo všetkých goralských regiónov Slovenska, Českej republiky, Poľska, ale aj priaznivci goralskej kultúry, tradícií a návštevníci Tatier. „Symbolickým výstupom si pripomíname historické putovanie Goralov počas valašskej kolonizácie. Putovanie Valachov trvalo niekoľko desaťročí. Postupne obsadzovali územia stále viac vzdialené od svojich pôvodných sídlisk, pričom postupne tiež prijímali kultúru obyvateľstva už usadeného v oblasti západnej Ukrajiny, cípu juhovýchodného Poľska a cípu severovýchodného Slovenska. Postupne s ním splývali, a tak sa formovalo svojrázne etnikum – Gorali,“ objasnil organizátor podujatia Dalibor Rusňák.

Zdroj: Daibor Rusňák

Symbolicky na Hrebienok

Podujatie organizuje nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií z obce Hniezdne. „Našou snahou je prostredníctvom tohto podujatia aspoň jedenkrát v roku spojiť všetky goralské regióny zo Slovenska i zahraničia, ako aj milovníkov goralského folklóru a tradičnej kultúry na jednom podmanivom mieste,“ informoval riaditeľ organizácie Marcel Kandrik. Podujatie sa začína o 8:00 hod. Podobne ako počas minulého ročníka bude cieľom výstupu vyhliadkový Szilágyiho pavilón – prvý turistický objekt na Hrebienku postavený v roku 1904.

Zdroj: Daibor Rusňák

Bohatý program

Po návrate Goralov z výstupu späť do centra diania sa o 13:00 hod. začne na hlavnom pódiu bohatý kultúrny program. Pre tých, ktorí sa turistického pochodu nezúčastnia, sú v Starom Smokovci pripravené ukážky zvykov a obyčajov Goralov z Kysúc, Oravy, Spiša, Liptova, Českej republiky a Poľska. Záujemcovia o tradičné remeslá môžu nahliadnuť do tajov remesla tkáčskeho, brašnárskeho, rezbárskeho, drotárskeho a košikárskeho. Taktiež bude možné nahliadnuť do tajov výroby keramiky, tradičnej výroby fujár, drevených insitných malieb či ručnej výroby ozdobných palíc a goralského sústružníctva. Už od samého rána budú pred očami návštevníkov pripravované tradičné goralské jedlá a pre najmenších bude pripravený ručný kolotoč. Ďalším bodom programu bude pasovanie známej osobnosti za Priateľa Goralov, rovnako ako sa ním minulého roku stal herec Ján Slezák.

Zdroj: poprad.dnes24.sk