Strom roka 2018: O vaše hlasy sa uchádza aj 113-ročný Dub letný z Kežmarku

Začal v poradí už 16.ročník ankety Strom roka. Dvanásť finalistov sa bude uchádzať do konca septembra o podporu v podobe odborného ošetrenia.

Peter Handzuš
Ilustračný obrázok k článku Strom roka 2018: O vaše hlasy sa uchádza aj 113-ročný Dub letný z Kežmarku
Zdroj: Ekopolis

Strom s najvyšším počtom hlasov bude zároveň reprezentovať našu krajinu v ankete Európsky strom roka. Hlavným partnerom je opäť Nadácia Slovenskej sporiteľne, no anketu podporili aj ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už siedmy rok spevák Peter Lipa.

Cieľom ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie mohli svoj obľúbený strom do ankety prihlásiť do konca apríla a v máji vybrala odborná komisia zo 48 prihlásených stromov 12 finalistov.

Verejné hlasovanie sa začalo 5. júla 2018 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do 30. septembra 2018. Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/…cia.ekopolis.

Podporte kežmarský dub!

Finalistom s číslom 2 je Dub letný (QUERCUS ROBUR) z Kežmarku. Vek: 113 ROKOV Obvod: 315 CM Výška: 25 M

Imrich Thököly bol iniciátorom protihabsburgského povstania v roku 1678. Aj vďaka nemu cisár Leopold zvolal do Šoproni snem, na ktorom povolil protestantom stavať artikulárne kostoly. Vďaka tomu bol v Kežmarku postavený Drevený evanjelický artikulárny kostol, v súčasnosti pamiatka UNESCO. Jeho nádvorie dodnes zdobí starý dub, ktorý je pripomienkou pôvodne nemeckého obyvateľstva. V blízkosti je materská škola a deti v slnečných dňoch často využívajú jeho tieň.

Víťaz postupuje do európskej súťaže

„Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko, finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur a postúpi do súťaže Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú taktiež odmenení a to knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum,“ hovorí programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec V poradí už štvrtý rok bude prebiehať aj súťaž v hlasovaní medzi školami. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

12 finalistov v ankete Strom roka 2018

1. Čerešna – Čižatice okr. Košice (Čerešna vtáčia – Cerasus avium)
2. Dub – Kežmarok okr. Kežmarok (Dub letný – Quercus robur)
3. Hruška – Rejdová okr. Rožňava ( Hruška plánka – Pyrus pyraster)
4. Ginko – Prešov okr. Prešov (Ginko biloba – Linnaeus)
5. Topoľ – Dolná Strehová okr. Veľký Krtíš (Topoľ biely – Populus alba)
6. Lipa – Kopčany okr. Skalica ( Lipa veľkolistá – Tilia platyphyllos)
7. Jabloň – Svinná okr. Trenčín ( Jabloň domáca – Malus pumila)
8. Jaseň – Dechtice okr. Trnava (Jaseň štíhly – Fraxinus excelsior)
9. Hruška – Dolné Príbelce okr. Veľký Krtíš (Hruška planá – Pyrus pyraster)
10. Lipa – Riečnica okr. Čadca (Lipa – Tiliaceus)
11. Magnólia – Betliar okr. Rožňava (Magnólia končistolistá – Magnolia acuminata L.
12. Dub – Lipovany okr. Lučenec ( Dub letný – Quercus robur)

Zdroj: Dnes24.sk