Rôzne

Študenti technickej univerzity budú riešiť úpravu átria v ŽS s MŠ Tajovského: Vytvoria jazierko a zvýšia biodiverzitu

Mladí odborníci zo študentského tímu z Košíc, prihlásení v tohtoročnej súťaži „Pre vodu“, začínajú so spracovaním projektu zadržania a využitia dažďovej vody v Základnej škole s Materskou školou Tajovského v Poprade.

Ilustračný obrázok k článku Študenti technickej univerzity budú riešiť úpravu átria v ŽS s MŠ Tajovského: Vytvoria jazierko a zvýšia biodiverzitu
Zdroj: TASR

Jazierko, ktoré si vysnívali žiaci a pedagógovia, bude jedným z prvkov na zvýšenie biodiverzity školského areálu. Informovala o tom Martina Paulíková z Nadácie Ekopolis. Študentský tím zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach pod vedením pedagóga Gabriela Markoviča bude riešiť úpravy školského átria so zameraním na zadržanie dažďovej vody a zvýšenie biodiverzity plochy. Zástupcovia košického školského tímu absolvovali nedávno prvú obhliadku riešeného priestoru. "Cieľom bolo zhromaždiť údaje a podklady, ako aj predstavy pedagógov, ktorí by chceli spolu so žiakmi vytvoriť atraktívny priestor s prvkami vhodnými na výučbu aj oddych,“ ozrejmila Paulíková.

Komplexný návrh úpravy átria, ktorý teraz začnú vysokoškoláci z Košíc pripravovať, bude obsahovať návrhy na využitie dažďovej vody, ale aj opatrenia na začlenenie existujúcich stromov a kríkov, prvkov na výučbu či spevnených plôch. ZŠ s MŠ Tajovského v Poprade sa zároveň zapojila do vzdelávacieho projektu Biodiverzita do škôl, ktorý realizuje nadácia spolu s partnermi. „Do dvoch týždňov by mala nasledovať ďalšia návšteva zástupcov študentskej skupiny v popradskej škole. Tentoraz členovia súťažného tímu plánujú absolvovať viaceré merania napríklad na určenie plôch, z ktorých bude jazierko zásobované vodou. To je mimoriadne dôležité pre jeho správnu realizáciu aj fungovanie v budúcnosti. Študenti si takto navyše odskúšajú vedomosti získané teoreticky v škole,“ dodáva Paulíková.

V rámci aktuálneho ročníka súťaže zozbierala nadácia päť modelových situácií a reálnych problémov, ktoré sa týkajú zadržania alebo využitia zrážkovej vody, prevencie sucha či povodní alebo čistenia vody. V kategórii študentských školských tímov boli vytvorené tri tímy na riešenie niektorej z nominovaných situácií. V druhej, otvorenej kategórii, si súťažiaci študenti a mladí ľudia do 30 rokov môžu vybrať konkrétne zadanie zo zoznamu alebo môžu spracovať svoj vlastný, inovatívny návrh hospodárenia s vodou. Uzávierka súťaže je 30. septembra tohto roku. Záštitu nad štvrtým ročníkom súťaže prevzal minister životného prostredia SR László Sólymos.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM