Tlačové správy

Študentky z popradského „nového gympla“ na holandskej ambasáde: Prevzali si ocenenia

Hoci sa môže zdať, že súčasní mladí ľudia nemajú záujem o históriu, gymnazistky z popradského Gymnázia na Ulici Dominika Tatarku dokazujú, že to nie je tak.

Ilustračný obrázok k článku Študentky z popradského „nového gympla“ na holandskej ambasáde: Prevzali si ocenenia
5
Galéria
Zdroj: Spojená škola, Ul. Dominika Tatarku, Poprad

V tomto školskom roku si porovnávali svoje vedomosti s ostatnými nadšencami dejín v súťaži Občianskeho združenia Klub 89 s názvom Naša nedávna história: Odvrátená tvár spravodlivosti – začiatok železnej opony.

Gymnazistky spod Vysokých Tatier bojovali v dvoch kategóriách a podarilo sa im získať vynikajúce umiestnenia. V kategórii audiovizuálnej tvorby sa na skvelom prvom mieste umiestnili Alexandra Dolinajová, Simona Janigová a Romana Pleváková s dokumentom Kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu… Čestné uznanie v tejto kategórii putovalo do rúk Júlie Fedorovej a Anny Majerčákovej s prácou Barbarská noc.

Druhá kategória sa zamerala na retro dizajn. Na pomyselný bronzový stupienok vystúpila Laura Lauffová za prácu s názvom Priletela holubica mieru. Prvé miesto získali sestry Amália Galovičová a Eliška Galovičová spolu s Kristínou Tapferovou s prácou Mestská elegancia.

Zdroj: Spojená škola, Ul. Dominika Tatarku, Poprad

Aj keď výsledky súťaže boli známe dávnejšie, pandémia koronavírusu nedovolila odovzdať ceny víťazom. Slávnostný akt sa uskutočnil len pred pár dňami na veľvyslanectve Holandského kráľovstva v Bratislave. Prečo práve tam? Pretože Holandsko participuje na projektoch spomínaného Klubu 89. Úspešné študentky si teda prevzali ocenenia z rúk holandskej veľvyslankyne na Slovensku Gabrielly Sancisi v jej rezidencii.

O motivácii zapojiť sa do súťaže za trojicu víťaziek v audiovizuálnej tvorbe hovorí Romana Poláková:

„Do súťaže sme sa zapojili preto, lebo nás zaujíma história. Venovali sme pozornosť životom kňazov počas päťdesiatych rokov minulého storočia. Bližšie sme sa pozreli na ťažké osudy Petra Korbeľa a Františka Martinku. Na projekte sme pracovali približne dva mesiac, počas ktorých sme zháňali a spracovávali materiály. Musíme priznať, že na výsledky súťaže sme netrpezlivo čakali. Prvenstvo v nás vyvolalo množstvo pocitov – šťastie, radosť i veľké prekvapenie.“

Dvojica Júlia Fedorová a Anna Majerčáková sa venovala neslávne známej Barbarskej noci. Pre študentky bolo silným zážitkom okrem iného aj to, že sa stretli s ľuďmi, ktorí túto udalosť skúmajú alebo ju dokonca prežili na vlastnej koži. A keďže sú druháčky, veria, že do podobnej súťaže sa prihlásia opäť.

Zdroj: Spojená škola, Ul. Dominika Tatarku, Poprad

Prvenstvo za prácu v kategórii retro dizajn bolo veľkým prekvapením pre trojicu Kristína Tapferová, Amália a Eliška Galovičové. Spája ich to, že sa rady „vracajú v čase“. Po podrobnejšom skúmaní života obyčajných ľudí v 50-tych rokoch 20. storočia vytvorili oblečenie muža – robotníka, ktoré nazvali „mestská elegancia“. Podľa autoriek nešlo o dokonalosť návrhu, ale o autentickosť.

Laura Laufová v tej istej kategórii získala tretie miesto za holubicu symbolizujúcu nádej a túžbu po mieri. Aj pre ňu bolo prínosom, že si mohla rozšíriť svoje obzory a preštudovať historické materiály. 

Popradské gymnazistky na holandské veľvyslanectvo sprevádzal dejepisár Adrián Šmondrk, ktorý študentkám robil konzultanta. Ocenil, že pani veľvyslankyňa sa nezaujímala len o víťazné práce, ale aj o vzdelávací systém na Slovensku.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Spojená škola, Ul. Dominika Tatarku, Poprad
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM