Sú vyrobené, čakajú v hale: S výstavbou nových toaliet pri Chate pod Rysmi sa začne ČOSKORO
Práce budú realizovať v náročnom vysokohorskom teréne, začnú s nimi ihneď po skončení zimnej uzávery v oblasti.

S výstavbou kompostovacích toaliet pri Chate pod Rysmi vo Vysokých Tatrách sa začne začiatkom júna, hneď po ukončení zimnej uzávery. Informoval o tom turistický klub Hikemates, ktorý získal stavebné povolenie na výstavbu.
Ide o prvý pilotný projekt svojho druhu vo Vysokých Tatrách. Nové toalety budú fungovať na princípe kompostéra a prispejú k zníženiu negatívnych vplyvov na okolitú prírodu.
Dopravná situácia v Poprade je ťažisková téma: Ako prebieha sanácia mosta pri nemocnici?
Pápež bol v Tatrách pred 30 rokmi: V Starom Smokovci ako spomienka vznikne Ružencová záhrada
Klub získal oficiálne stavebné povolenie od stavebného úradu mesta Vysoké Tatry po jeden a polročnom povoľovacom procese. Predchádzalo mu získanie povolení od ministerstva životného prostredia a ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, a ďalších verejných inštitúcií.
Počas letnej sezóny
„Získanie stavebného povolenia je pre nás splnenie posledného míľnika pred samotnou výstavbou. Toalety sú už vyrobené, čakajú v hale, s prácami pri Chate pod Rysmi začneme v prvých júnových dňoch, verejnosti ich chceme sprístupniť čo najskôr počas letnej turistickej sezóny,” vysvetlil Patrik Pajta z najväčšieho turistického klubu na Slovensku.
Práce budú realizovať v náročnom vysokohorskom teréne, začnú s nimi ihneď po skončení zimnej uzávery v oblasti.
Chata pod Rysmi (2 250 m n. m.) je najvyššie položená horská chata na Slovensku, každoročne privíta desaťtisíce turistov. Nové toalety, ktoré fungujú na princípe kompostovania a prirodzeného rozkladu biologického odpadu, majú byť podľa turistického klubu udržateľným riešením.
Kúsok od chaty
„Ide o patentovanú francúzsku technológiu, ktorá sa využíva na horách naprieč Európou. Toalety budú inštalované kúsok od chaty. Dizajn vzišiel z architektonickej súťaže a citlivo reflektuje horské prostredie a rešpektuje prísne limity národného parku, a zároveň ladí s podobou Chaty pod Rysmi,“ pripomenul.
Projekt vznikol v spolupráci Hikemates so Správou Tatranského národného parku, Klubom slovenských turistov a Slovenským horolezeckým spolkom JAMES.
Financovanie zabezpečil klub kombináciou členských príspevkov, dvomi percentami z daní a podpory partnerov. V budúcnosti bezplatne sprístupní celú projektovú dokumentáciu národným parkom, samosprávam i iným záujemcom, ktorí by chceli podobné riešenie zaviesť aj v ďalších lokalitách.
archívne foto