Kultúra

Svit na suvenírovej bankovke: Vieme, ako bude vyzerať!

Svit sa zaraďuje medzi slovenské mestá, ktoré majú vlastnú suvenírovú bankovku, lahôdku pre zberateľov. Avšak Svit má na jej vydanie o jeden dôvod naviac.

Ilustračný obrázok k článku Svit na suvenírovej bankovke: Vieme, ako bude vyzerať!
Zdroj: TASR

Pri príležitosti 85. výročia založenia mesta Svit vydá samospráva suvenírovú bankovku, autorom návrhu je akademický maliar Stanislav Lajda.

Kompozícia tohto vydania podľa Daniely Virostko z tamojšieho Mestského úradu zobrazuje zakladateľa mesta Jana Antonína Baťu, symboly mesta a budovu železničnej stanice vo Svite, ktorá je vzácnosťou v celoeurópskom meradle.

„Svit je jedno z najmladších slovenských miest. Vzniklo v roku 1934, keď firma Baťa zo Zlína zakúpila pozemky na výstavbu podniku na výrobu viskózových vlákien. Názov mesta je odvodený od pomenovania podniku – Slovenská VIskózová Továreň. Štatút mesta získal Svit 30. mája 1962,“ priblížila históriu Virostko.

Dodala, že J.A. Baťa s nevlastným bratom Tomášom Baťom založili značku obuvi, ktorú z Československa vyvážali do celého sveta. Založili viac než 20 priemyselných osád po celom svete s typickou baťovskou architektúrou – tzv. malé Zlíny, medzi ktoré patrila aj priemyselná osada Svit, v koncepte ideálneho mesta v záhradách.

Projekt železničnej stanice je z architektonického štúdia Baťa a.s. Zlín so začiatkom výstavby 1948, ukončená bola o 20 rokov neskôr. Súčasťou tejto budovy je vsadená, veľká, rozmermi nevídaná sklenená vitráž od známych slovenských akademických umelcov Bendík – Stašík. Regulačný plán obce Svit z roku 1948 navrhoval rozvoj obce smerom na severovýchod od železničnej stanice a stanica mala slúžiť ako uzol pre stretávanie sa, využívanie služieb a transport do iných miest,“ ozrejmila Virostko s tým, že v 60. rokoch minulého storočia bolo vo Svite zamestnaných približne 8000 ľudí z celého kraja. Aj preto vo Svite kedysi stál každý rýchlik. Budova stanice je zároveň Národná kultúrna pamiatka a v jej priestoroch je tiež umiestnená expozícia – múzeum Baťa pod Tatrami.

Vydanie Euro Souvenir bankovky pod názvom SVIT je podľa samosprávy výnimočným spôsobom, ako si pripomenúť výročie vzniku osady Svit a zároveň vzdať hold jeho zakladateľom, ktorí boli na svoju dobu nesmiernymi vizionármi, úspešnými podnikateľmi, ale tiež váženými ľuďmi a zamestnávateľmi. „Odkaz ich pokrokovosti, húževnatosti, odhodlanosti a cieľavedomosti si vo Svite ctia obyvatelia dodnes a sú hrdými živiteľmi myšlienok ‚batizmu‘. Bankovka bude vydaná v náklade 10.000 kusov,“ dodala na záver Virostko s tým, že o termíne a čase predaja bude radnica včas informovať.

Sledujte nás aj na našom FacebookuInstagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Popradu a okolia.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie