Monika Vengrínová Rôzne

Tatry sa po novom hrdia najväčším ďalekohľadom v SR: Stál vyše 2 milióny € a váži 7 ton!

Inštalácia najväčšieho ďalekohľadu na Slovensku na Skalnatom plese je druhým najvýznamnejším počinom v slovenskej astronómii. Tým prvým je samotné otvorenie tatranského observatória v roku 1943. Prístroj bude slúžiť vedcom na monitorovanie asteroidov, ktoré by mohli ohroziť Zem.

Ilustračný obrázok k článku Tatry sa po novom hrdia najväčším ďalekohľadom v SR: Stál vyše 2 milióny € a váži 7 ton!
Zdroj: TASR

Teleskop s priemerom 1,3 metra sa už nachádza na Skalnatom plese. Slúžiť bude vedcom z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) v Tatranskej Lomnici na monitorovanie blízkozemských asteroidov, ktoré by mohli ohroziť Zem. „Nesmierne sa teším tomuto ďalekohľadu, pretože je to v mojom živote najväčšia udalosť astronóma, aká môže byť a v živote ústavu tak isto. Ide o jeden z najlepších teleskopov v európskej sieti. Nový ďalekohľad nahradí vďaka štrukturálnym fondom Európskej únie pôvodný, ktorý mal len 60 centimetrov,“ informoval riaditeľ AsÚ SAV Aleš Kučera. 

Ďalekohľad váži sedem ton

Projekt výmeny vedci realizovali pri príležitosti 70. výročia prvého pozorovania z observatória na Skalnatom plese. „Sú to dva míľniky vo vývoji slovenskej astronómie. Postavenie tohto ďalekohľadu je druhá najvýznamnejšia vec pre slovenskú astronómiu práve po postavení observatória na Skalnatom plese,“ konštatoval Ján Svoreň z AsÚ SAV v Tatranskej Lomnici.

Náklady na inštaláciu i zakúpenie ďalekohľadu sa vyšplhali na cca 2,3 milióna eur. Okrem sledovania tzv. neo objektov bude slúžiť aj na iné sledovania nebeských objektov. Hmotnosť ďalekohľadu je sedem ton v pokojnej polohe, rýchlosť otáčania je dostatočne vysoká na to, aby bol schopný sledovať aj rýchlo sa pohybujúce objekty na oblohe. Vedci ho budú využívať v automatickom režime prostredníctvom internetu. Jeden pozorovateľ však bude musieť byť priamo pri ďalekohľade, pretože na Skalnatom plese je manuálne otváranie kopule. Je to z dôvodu vysokých mrazov a výkyvov počasia v Tatrách.

Najväčší špecializovaný prístroj v Európe

„Ďalekohľad je plne automatický a je zaujímavý tým, že je to najväčší špecializovaný prístroj na výskum blízkozemských asteroidov v Európe,“ zdôraznil Svoreň s tým, že vďaka novému prístroju majú vedci optické spojenie observatória s pracoviskom na starolesnianskych lúkach. Sledovať oblohu a ovládať ďalekohľad tak môžu z pohodlia domova či kancelárie.

Ďalekohľad priviezli v marci, skompletizovaný bol až v auguste, následne sa začali robiť skúšky. Svoreň predpokladá, že prvé merania a snímky na ostro by mohli vedci robiť už na budúci týždeň. Ďalekohľad videl ako prvú hviezdu zo súhvezdia Altair v rámci optických skúšok ostrenia. 

Pozoruhodná novinka: V Tatrách nájdete najväčší ďalekohľad na Slovensku
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM