TIP na víkendové výlety pri Poprade: Pätica NÁDHNERNÝCH lokalít, ktoré stoja za pozornosť
Región v okolí Popradu je bohatý na architektonické krásy, ale aj na tie prírodné. Mnohé z nich sú svetovo známe, ale iným sa slávy až tak nedostalo.

Výstup k Popradskému hradu
Návštevníkov mestskej časti Popradu v Kvetnici okrem posedenia pri jazierku, v ktorom plávajú kačky, lákajú aj lesné chodníky. My sme vybrali jeden, ktorý vás zavedie k pevnosti, ktorá v 15. storočí strážila mesto.
Tieto ruiny sú známe aj pod názvom Zámčisko alebo Popradský hrad.
Z vrcholu kopca vidieť pekný výhľad na Tatry, ale aj Kráľovu hoľu. Okrem toho máte možnosť zazrieť aj obce Vikartovce či Kravany.
Od najväčšieho nešťastia v Tatrách uplynulo 45 rokov: Sedem obetí už pripomína pamätník
FANTÁZIA: Na olympiáde v Paríži nás bude reprezentovať aj absolventka popradskej školy
Zo Ždiaru smerom do lesa
Obec Ždiar nie je potrebné ani predstavovať. My sme sa však zamerali na náučný chodník, ktorý z tejto obce vychádza.
Ten vás prevedie Monkovou dolinou. Expozícia hornín či informačné panely sú v tejto oblasti samozrejmosťou.
Prechádzka tatranskou prírodou lesným chodníkom neuškodí žiadnemu turistovi. Tento výlet je vhodný spojiť s návštevou obce Ždiar alebo túrou na Kopské sedlo.
K jazierkam českého básnika
Tatranská príroda láka mnohých návštevníkov svojimi túrami na štíty veľhôr, ale aj menšími prechádzkami. V Tatranskej osade stačí zájsť len niekoľko metrov za Sanatórium doktora Guhra a dostanete sa k dvom malým spojeným jazierkam.
Spájacie potrubie je prekryté dreveným mostíkom. Pri jednom z nich stojí pamätník českého básnika Jiřího Wolkra, ktorý sa v tunajších kúpeľoch liečil. Nenáročná cesta je vhodná ako nedeľňajšia poobedná prechádzka.
V prípade dobrého počasia budete mať od jazierok nádherný výhľad nielen na Gerlachovský, ale aj Slavkovský štít.
Hl. foto: Vyhliadka zo Zámčiska v Kvetnici
Počas leta sa v Tatrách je na čo tešiť: Uvidíme vyše 40 BEZPLATNÝCH podujatí
NOVÉ skutočnosti k prístreškom v Poprade: Zostávajú stále ZATVORENÉ, všetky sklá vymenia
Pleso, ktoré sa nenachádza v Tatrách
V poradí druhým prírodným úkazom v našom okolí bude pleso. Nebude to však ani jedno z tatranských plies, ale to, ktoré sa nachádza v blízkosti obce Hranovnica. Od roku 1995 je vyhlásené za prírodnú pamiatku.
Travertíny tu postupom času vytvorili osem jám a šesť jaskýň.
Zaujímavosťou je, že túto pamiatku navštevujú predovšetkým turisti z iných kútov Slovenska.
Ak ste teda ešte neboli pri Hranovníckom plese, tak je vhodný čas nato, aby ste to napravili.
Skamenelinu stromu musíte vidieť
Medzi mestom Svit a obcou Mengusovce sa nachádza náučný chodník Kimbiark, ktorý je dlhý 13 kilometrov. Vďaka nemu sa návštevníci dozvedia viac o miestnej flóre a faune, ale aj geológii.
Chodník začína pri Základnej škole na Komenského ulici vo Svite, pokračuje naprieč mestom, cez mestskú časť Pod Skalkou, vrch Bôrik až po obec Mengusovce.
V areáli základnej školy sa nachádza geopark.
Jeho dominantu tvorí 22 miliónov stará skamenelina kmeňa stromu. Nachádza sa tu 43 hornín z rôznych kútov Slovenska z rôznych časových období.
„Je to učebňa v prírode a má tú výhodu, že človek si môže na horninu siahnuť aj rukou a nemusí sa na ňu pozerať len očami ako v múzeu,“ prezradil nám pred časom hlavnú výhodu geoparku jeho tvorca geológ Adrián Harničár.