Peter Handzuš Hokej Šport

Top sezóna popradského trénera: S líškami získal zlato, s reprezentáciou bronz

Ivan Bednár vedie ako hlavný tréner zlaté Popradské líšky a posledné dve sezóny sa úspešne venoval aj poľskej ženskej hokejovej reprezentácii.

Zdroj: Dnes24.sk

Pri poľskej ženskej hokejovej reprezentácii strávil tréner Ivan Bednár dva roky a národný tím viedol na dvoch majstrovstvách sveta. Minulý rok v talianskom Asiagu, keď sa dostal ku kormidlu reprezentácie, ešte výrazné výsledky so svojimi zverenkyňami nepredviedol. 6–12. apríla 2019 sa v Pekingu konali majstrovstvá sveta divízie I, skupiny B, kde poľské hokejistky prekvapili, keď získali bronzové medaily.

Výsledky Poľska na MS divízie I, skupiny B v Pekingu:
Poľsko – Kazachstan 5:3 (minulý rok 3:4)
Poľsko – Lotyško 1:0 (minulý rok 1:2)
Poľsko – Kórea 3:4 (minulý rok 2:9)
Poľsko – Čína 4:3 (minulý rok 0:4)
Poľsko – Holandsko 0:2

Top sezóna popradského trénera: S líškami získal zlato, s reprezentáciou bronz
12
Galéria
Foto: Peter Handzuš

- Pre vás bola táto sezóna veľmi úspešná. Získali ste titul s Popradskými líškami. Asi môžete byť nadmieru spokojný.
Keď sa získa titul, je spokojný každý. Ak by mi niekto pred sezónou povedal, že budeme hrať o titul, bral by som to s rezervou, lebo sme omladili celý tím a čakal som že bude nejaký čas trvať, kým dievčatá zapadnú do systému. Asi sme mali pri výbere dievčat šťastnú ruku. Vrátili sa aj staršie hráčky a kostra ostala zo strednej generácie. Vytvorili sme dobrú partiu, ktorú ešte posilnili štyri Poľky. Martina Sass nám vlastne vychytala sezónu. Keď sa hovorí, že tých 60–70% má byť brankár, tak ona to splnila na sto percent.

- Ako tréner poľskej reprezentácie ste mali prehľad o voľných hráčkach na trhu?
Ak by som si vyberal sám dievčatá z Poľska, možno by som si vybral iné, ale v Janowe skončil jeden klub ženského hokeja, tak som zobral do Popradu dievčatá odtiaľ, lebo nemali kde hrávať. A musím povedať, že veľmi dobre zapadli do družstva.

Zdroj: YouTube.com

- Na predchádzajúcich majstrovstvách v talianskom Asiagu ste ešte s tímom nebodovali. Z Pekingu ste sa vrátili s medailou.
V Pekingu sme uhrali tretie miesto, čo sa v Poľsku považuje za veľký úspech ženského hokeja. Oni v B kategórii ešte na majstrovstvách nevyhrali žiaden zápas. Dariť sa začalo až teraz. Či to je moja práca alebo zhoda okolností, to už musia posúdiť iní. Ale vyšlo to tak ako to vyšlo.

- Ako sa dá namotivovať tím, ktorý ešte nevyhral žiaden zápas, aby šiel za takým dobrým výsledkom?
Pred turnajom som dievčatám povedal, že majú možnosť vojsť do histórie poľského hokeja. Že môžu by len účastníčky majstrovstiev sveta, čo si veľa ľudí nepamätá, alebo môžu niečo uhrať, získať medailu, a to sa už zapíše do histórie. B skupina aj A skupina, ak by sa dali dohromady, tak myslím že by to boli všetko veľmi vyrovnané zápasy.

- Od postupu do A kategórie vás nakoniec delila jedna výhra…
Hneď prvé dva zápasy sme vyhrali a to naštartovalo celý kolektív. Uverili mojím slovám, uverili tomu, že môžu porážať súperov, že je to len hokej a na začiatku je to stále 0:0. Potom už sme išli krok za krokom. Zhodou okolností sme hrali posledný zápas s Holandskom. Ak by sme vyhrali ten, tak postupujeme do A kategórie. My sme vedeli, že už medailu máme istú, ale chceli sme sa pokúsiť aj o postup a vstúpiť do histórie poľského hokeja tým najlepším možným spôsobom. Sklamanie z poslednej prehry určite bolo, ale vzhľadom na predchádzajúce výsledky poľského ženského hokeja sme aj tak veľmi spokojní.

- Ako na vás pôsobil Peking?
Peking je celý taký batmenovský. Všetci tam chodia v maskách, je tam smog. Ale je tam aj veľmi veľa zelene. Všade sa vysádza zeleň. Keď sme tam boli my, akurát tam rozkvitli čerešne a bolo to nádherné. Stromy sa tam vysádzajú „podľa pravítka“, nie ako u nás. Vyzerá to zaujímavo. Moderná časť Pekingu je moderná a krásna. Boli sme si pozrieť aj chudobnejšie štvrte, kde sa žije v panelákoch ako u nás na sídliskách. Nemajú ale 11–12 poschodí ale 40. Je to mesto veľkých kontrastov.

- Majstrovstvá sveta ste odohrali na štadióne v olympijskom centre. Ako ste sa tam cítili?
Štadión na ktorom sme odohrali všetky zápasy je štadión, ktorý je už pripravený na olympijské hry, ktoré budú v Pekingu v roku 2022. Je to len tréningová hala, ale na Slovensku by to bola jedna z najmodernejších hál aké tu sú. Pripomínal mi trocha štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Velikánska hala so zázemím, ktoré tam má byť. Boli sme prví, ktorí tú halu testovali. Všetko to dýchalo novotou a bolo to pripravené a zorganizované na jednotku.

- Je zisk dvoch medailí s klubom aj s reprezentáciou pre vás zatiaľ najväčším úspechom na poste trénera?
Neviem či sa mi ešte podarí získať medailu s klubom aj s reprezentáciou. Zmluva s poľskou reprezentáciou mi už končí, tak neviem, či sa ešte na nejaké majstrovstvá sveta vôbec dostanem. Teda tieto dve medaily v jednej sezóne si veľmi vážim. Ale nie je to len moja zásluha, je to zásluha dievčat z poľskej reprezentácie a mojich Popradských líšok.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: poprad.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie