Martin Sýkora Krimi

Tragédia českého športovca: Išiel do hôr sám, Tatry si vzali ďalší ľudský život

Nerešpektovanie výziev horských záchranárov a dobre mienených rád záchranných zložiek skončilo tragédiou. Napriek veľkej snahe sa podarilo nájsť už len nebohé telo.

Ilustračný obrázok k článku Tragédia českého športovca: Išiel do hôr sám, Tatry si vzali ďalší ľudský život
4
Galéria

V noci zo štvrtka (21.9.) na piatok (22.9.) bola na operačnom stredisku Horskej záchrannej služby (HZS) nahlásená nezvestnosť 29-ročného českého návštevníka, ktorý sa sám vybral do Vysokých Tatier. Podľa poskytnutých informácií sa v stredu (20.9.) okolo 16:00 hod. vybral na túru zo Štrbského plesa.

Išiel sám a nedostatočne vybavený

„Žiaľ nikomu nepovedal, nespresnil, kam ide. SMS správou vo večerných hodinách kamarátke oznámil, že je v poriadku, má slabú batériu telefónu a prespí v horách,“ uviedli horskí záchranári prostredníctvom operačného strediska. Vo štvrtok (21.9.) sa predpovede meteorológov naplnili a v nadmorskej výške nad 1 900 m.n.m. okrem búrlivého vetra napadlo miestami 20 – 30 cm snehu.

Od prijatia informácie horskí záchranári HZS v spolupráci s Políciou SR začali pátranie po nezvestnom ultramaratóncovi. Polícia prehľadala okolie Štrbského Plesa, ubytovacie zariadenie, kde mal mladý Čech svoje veci, nemocničné zariadenia. Horskí záchranári kontaktovali všetky vysokohorské chaty, na ktoré sa dá dostať z danej lokality. „Chatári a nosiči potvrdili, že hľadaný nebol ubytovaný na žiadnej vysokohorskej chate ani ho nosiči nestretli na chodníkoch. V priebehu piatka a soboty záchranári HZS prešli všetky turistické chodníky vychádzajúce zo Štrbského Plesa, no hľadaného nenašli,“ konštatovali záchranári.

Foto: Peter Handzuš

Lokalizovať obeť pomohol jeho brat

Poveternostné podmienky dovolili až v nedeľu (24.9.) nasadenie vrtuľníka Letky Ministerstva vnútra (LMV), s ktorým záchranári prehľadávali oblasť aj zo vzduchu. Pozemné pátranie sa rozšírilo aj o miesta, na ktoré nevedú značené turistické chodníky. Pátranie zo vzduchu sa zameralo na plošné pátranie lokality od Kriváňa a po Končistú. „V nedeľu prišiel z Čiech brat nezvestného športovca a v spolupráci s Políciou sa mu podarilo dostať sa do notebooku hľadaného,“ dodali horskí záchranári. V histórii prehliadania webových stránok sa často opakovalo Štrbské a Furkotské Solisko, čo zúžilo záchranárom pátranie na danú oblasť.

Ultramaratónca našli – mŕtveho

Preto v pátraní pokračovali záchranári HZS aj pondelok (25.9.) pozemne. V obedňajších hodinách sa zlepšili poveternostné podmienky a bolo možné nasadiť opätovne vrtuľník LMV, ktorý zobral na palubu dvoch záchranárov HZS a cielene prehľadávali hrebeň Solísk. „V poobedňajších hodinách prišla od záchranárov HZS smutná správa, ktorá hovorila, že sa našlo telo osoby, no žiaľ bez známok života. Telo nebohého našli zo vzduchu 50 metrov pod vrcholom Mlynického Soliska, schované medzi skalami. Športovec mal oblečené krátke nohavice, ľahkú bundu, tenisky a ľahký bežecký batoh. Danú zmenu počasia, ktorá nastala vo štvrtok, silný búrlivý vietor so snežením a zápornými teplotami, dávajú veľmi malú šancu na prežitie v horských podmienkach,“ konštatovali záchranári.

Telo nebohého sa podarilo nájsť len za pomoci leteckej techniky, napriek nasadeniu služobnej kynológie HZS. „Riaditeľ HZS chce touto cestou poďakovať všetkým zúčastneným záchranárom ako aj Letke MV za pohotové nasadenie v ťažkých poveternostných podmienkach,“ uzavrela HZS. Identifikáciu telesných pozostatkov momentálne prešetrujú príslušníci Policajného zboru SR.

Foto: Ilustračné

Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM