Kultúra

Umelecký kvet zaujal, nadchol a inšpiroval: Toto o ňom povedali gymnazisti

Jesenné prázdniny sa pre väčšinu žiakov Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade začali zaujímavo netradične. V Dome kultúry mali možnosť vidieť umeleckú elitu školy – tých najlepších spolužiakov, ktorí v minulom školskom roku žali úspechy na súťažiach v recitácii, speve, divadle, tanci...

Ilustračný obrázok k článku Umelecký kvet zaujal, nadchol a inšpiroval: Toto o ňom povedali gymnazisti
Zdroj: Dnes24.sk

Nemožno trafiť chuť každého z bezmála tristo divákov v hľadisku, ale drvivá väčšina bola približne 80-minútovým programom nazvaným Umelecký kvet nadšená. „Páčila sa samotná myšlienka prezentácie talentovaných študentov,“ uviedla vo flešovej ankete po programe jedna z druháčok. „Bolo to krásne zviditeľnenie talentov nášho gymnázia,“ pridala ďalšia. „Ani som netušila, že máme toľko nadaných spolužiakov. Bolo to inšpirujúce. Ďakujeme, že sme to mohli vidieť,“ doplnila mozaiku superlatívov tretia. „Málokedy mám možnosť vidieť prednes poézie či prózy, alebo spev, divadlo. Bola by som rada, keby sme to mohli zažiť častejšie ako raz za rok,“ pozerala už do budúcnosti žiačka z tercie.

Každému „brnklo na city“ niečo iné. „Páčili sa mi hudobné skupiny La Speranza a The Oils,“ prečítali sme si v odpovediach žiakov.

„Zaujalo ma španielske divadlo. Aj keď po španielsky nerozumiem, mal som z toho veľký zážitok,“ priznáva sa ďalší z divákov. „Ja sa učím po španielsky, teraz mám ešte väčšiu motiváciu do učenia, aby som im nabudúce všetko rozumel,“ dodal jeden zo sekundánov.

„Mimoriadne ma oslovil prednes Paťky Bialončíkovej, úžasne precítila text, ktorý recitovala,“ pochválil iný vystúpenie druhej najlepšej recitátorky Prešovského kraja. „Príbeh vojaka, ktorý sa pred smrťou prišiel rozlúčiť s mamou, bol strašne smutný. Mne z toho jej prednesu až behal mráz po chrbte,“ nehanbil sa za svoje pocity jeho spolužiak.

„Slávik a ruža v podaní Lindy Gallovej. Bolo to prekrásne,“ odpovedal ďalší na otázku, čo bolo pre neho najväčším zážitkom z Umeleckého kvetu.

„Som hrdý na moju spolužiačku Kiku. Spievala nádherne,“ skomentoval pesničku Školská láska v podaní Kristíny Brezinovej jeden z jej rovesníkov. „Spievala úžasne a vôbec to nehovorím preto, že je to moja kamarátka,“ doplnila ďalšia zo sekundánok. „A Vika za ňou vôbec nezaostala,“ uzavrela spevácke vystúpenia zhodnotením Viktórie Kromkovej.

„Nepochopil som síce celkom básnický text, ktorý recitovala Jarka Martinková, ale bol to pre mňa úžasný zážitok. Dala do toho neskutočne veľa emócií,“ vrátil sa na úplný začiatok programu jeden z druhákov.

Takže naozaj nebolo nič, čo by sa žiakom na Umeleckom kvete nepáčilo?

„Nepáčilo sa mi, že to bolo také krátke,“ pousmiala sa diváčka, zrejme umelecká fajnšmekerka. A hneď sa k nej pridali ďalší s navlas rovnakým názorom.

Dajme na záver priestor jednej z účinkujúcich – Alexandre Šimšajovej, ktorá divákov oslovila svojou Jahodovou vílou. „Prvýkrát som na vlastnej koži zažila, aká atmosféra panuje v zákulisí medzi účinkujúcimi pri takomto predstavení. Je to úplne iné ako na súťažiach, kde sme všetci súpermi. Pri svojich vystúpeniach sa vždy bojím, že sa mi zapletie jazyk alebo mi zlyhá hlas. Našťastie, nič také sa mne a ani ostatným nestalo. Myslím si, že vystúpenia sa nám všetkým vydarili. Celé to bolo super. Som vďačná za takúto skúsenosť a veľmi rada by som si to ešte aspoň raz v živote zopakovala,“ dala bodku za našou zbierkou postrehov talentovaná recitátorka, ktorá sa v minulom školskom roku presadila v prednese ľudových povestí.

Umelecký kvet zaujal, nadchol a inšpiroval
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie