Rôzne

V jedenástich obciach hneď dvanásť prameňov: To je skvelý tip na VÝLET na severnom Spiši

Spoznávať región severného Spiša sa dá aj prostredníctvom Cesty minerálnych prameňov, ktorú tam vytvorili takmer pred desiatimi rokmi miestni nadšenci.

Ilustračný obrázok k článku V jedenástich obciach hneď dvanásť prameňov: To je skvelý tip na VÝLET na severnom Spiši
9
Galéria
Zdroj: TASR

Martin Šalata z Klubu slovenských turistov v archívnom texte skonštatoval, že približne 118 kilometrov dlhú trasu v tvare podkovy značil v teréne v rámci programu slovensko-švajčiarskej spolupráce.

„Tento región je bohatý na rôzne minerálne pramene, odhadom je ich v okruhu 100 kilometrov viac ako 100 a každý z nich pri dlhodobom užívaní pôsobí blahodarne na niečo iné. To je podľa nás európsky unikát,“ prezradil.

Súčasťou trasy je 12 dostupných prameňov v 11 obciach, väčšinou v intraviláne. Prameň Ščava je vo Forbasoch, v Legnave aj v Hraničnom, ďalej je to prameň Voňačka v Bajerovciach, pramene Andrej, Veronika a Sissi sú zase v Ľubovnianskych kúpeľoch.

Prameň lásky i zabudnutia

Prameň pod názvom Švabľovka sa nachádza v Hniezdnom, Prameň sv. Jána Krstiteľa v Litmanovej a Smerdžonka v Kúpeľoch Červený Kláštor. V Kúpeľoch Vyšné Ružbachy sú to Prameň lásky a Prameň zabudnutia, v Lackovej Prameň pod Kalváriou a v neposlednom rade v obci Sulín je to Sulínka.

„Cesta, ktorá jednotlivé pramene spája, je nenáročná a vhodná aj pre menej zdatných turistov. Pre zaujímavosť, najdlhší úsek medzi Litmanovou a Červeným Kláštorom má 28 kilometrov a vedie cez hrebeň. Naopak, najkratšia trasa vedie od prameňa v Hniezdnom do Forbás a má 2,5 kilometra. Zároveň je možné dostať sa ku každému prameňu aj autom,“ upozornil Šalata, ktorému osobne najviac chutí voda v Lackovej.

Z prameňa Sulínka si napríklad nechala dovážať vodu aj slávna cisárovná Sissi, ročne putovalo do celého sveta z tohto zdroja 800 000 fliaš.

Najvyšší obsah magnézia

Zaujímavosťou tiež je, že prameň Veronika v Ľubovnianskych kúpeľoch má najvyšší obsah magnézia na Slovensku.

Prameň v Lackovej pomáha pri nechutenstve a pri problémoch s obličkami a napríklad voda z Hniezdneho sa používala na vaňové kúpele pri liečbe reumatických ochorení už v 19. storočí.

Trasu značili v teréne takmer desať mesiacov na niekoľkých už existujúcich chodníkoch, pribudli však aj nové.

Každý si nájde ten svoj

Myšlienkou projektu bolo jednak upozorniť na dostupné minerálne pramene, no zároveň upriamiť pozornosť návštevníkov na zvyky a tamojšie tradície obcí a miest.

Návštevníci si turistickú trasu vždy pochvaľovali a mnohí jej časť počas svojej návštevy regiónu aj absolvujú.

Každý turista si tu nájde ten svoj prameň, ktorý pomáha pri iných zdravotných ťažkostiach. Napríklad voda v Ľubovnianskych kúpeľoch je vhodná pre športovcov, prameň Smerdžonka pôsobí liečivo na pokožku a v Litmanovej zase ľudia hovoria, že je to prameň na očistu duševnej stránky.

Spoznávať sever Spiša sa dá aj prostredníctvom Cesty minerálnych prameňov
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM