Martin Sýkora Správy

V národnom ústave vo Vyšných Hágoch opravili oddelenie!

3 mesiace a 300 tisíc eur - to je časové a finančné vyjadrenie rekonštrukcie jedného z oddelení v národnom ústave, ktoré je už pre verejnosť otvorené.

Ilustračný obrázok k článku V národnom ústave vo Vyšných Hágoch opravili oddelenie!
5
Galéria

Za účasti ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej v utorok (23.10.) slávnostne otvorili zrekonštruované oddelenie D4 Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

„Pre mňa je veľká radosť vidieť, že sa rekonštruuje v našich štátnych nemocniciach, a ešte o to väčšia, že tento projekt bol financovaný z vlastných zdrojov ústavu,“ uviedla Kalavská.

Rekonštrukcia oddelenia pneumológie a ftizeológie trvala tri mesiace a vyžiadala si zdroje vo výške 300.000 eur. V rámci obnovy sa vymenili všetky postele, elektroinštalácia, podlahy, pribudli nové sociálne zariadenia a vynovené pracovisko majú aj tamojší zdravotníci. Po rekonštrukcii má oddelenie 28 lôžok. Vo vestibule ústavu zároveň odhalili pamätnú tabuľu Tomášovi Garrigueovi Masarykovi, ktorý stojí za myšlienkou vzniku tohto zdravotníckeho zariadenia. „Náš ústav začali budovať vďaka Masarykovej lige proti tuberkulóze, preto pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky sme sa rozhodli urobiť malú slávnosť a prvému prezidentovi odhaliť pamätnú tabuľu,“ zdôvodnil generálny riaditeľ národného ústavu vo Vyšných Hágoch Jozef Poráč. Momentálne podľa neho pracujú aj na dokončení rekonštrukcie oddelenie hrudníkovej chirurgie – 4C. „Zároveň sme vysúťažili projekt obnovy ďalšieho – 5D oddelenia,“ doplnil Poráč. Vo Vyšných Hágoch ročne hospitalizujú približne 8000 pacientov. Ide o špecializovaný ústav, ktorý sa zameriava na liečbu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovú chirurgiu.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie