Webnoviny - Rôzne

V Poprade začal festival horských filmov, ktorý nie je len o filmoch

V Poprade sa dnes začal 17. Medzinárodný festival horských filmov. Na divákov festivalu čaká prehliadka 31 súťažných snímok, ktoré vybrali organizátori z 98 prihlásených filmov z 18 krajín celého sveta. V súťažnej prehliadke je aj päť slovenských fil

Napriek tomu, že Medzinárodný festival horských filmov je hlavne o filmoch, tie nie sú jediným dôvodom, prečo milovníci hôr mieria v tomto období do Popradu. „Festival nie je len o filmoch, ale aj o stretávaní ľudí, ktorí sa poznajú z kopcov a za celý rok nemajú príležitosť stretnúť sa,“ uviedla pre SITA riaditeľka festivalu Mária Hámorová. V Poprade je počas piatich festivalových dní vysoká koncentrácia známych a významných osobností hlavne z oblasti horolezectva. „Návštevníci ich môžu nielen vidieť, ale s nimi aj hovoriť a preberať rôzne horolezecké či turistické záležitosti,“ dodala Hámorová.

Potvrdzuje to aj popradský horolezec Peter Hámor, pre ktorého festival horských filmov je tiež miestom na stretnutie s priateľmi, s ktorými spriada svoje plány na ďalšiu horolezeckú sezónu. „Tak ako už niekoľko rokov, plány sa kujú a konkretizujú práve na festivale v Poprade,“ povedal pre SITA Hámor. Na budúci rok sa plánuje Peter Hámor opäť vrátiť do Himalájí. Jeden z jeho cieľov v budúcom roku bude možno Annapurna, kde chce pomôcť vystúpiť Poliakovi Piotrovi Pustelnikovi, ktorému chýba k zavŕšeniu Koruny Himalájí už len výstup na Annapurnu. „Bol by som šťastný, keby som mohol byť pri tom, keď sa mu to podarí,“ uviedol Hámor. Ďalšie plány v Himalájach na budúci rok zatiaľ Peter Hámor nekonkretizoval.

Medzinárodný festival horských filmov v Poprade sa začal dnes vo Veľkej sále mestského úradu v Poprade. Už zajtra pribudne druhá premietacia sála v Dome kultúry v Poprade a od piatku sa budú vybrané filmy premietať v kežmarskom kine Iskra. O držiteľovi Grand Prix festivalu rozhodne medzinárodná porota v zložení Michael Dillon, Jerzy Porebski a Steve Lichtag. Svoj najlepší film si aj tento rok budú môcť vybrať diváci. Návštevníkov festivalu čakajú besedy a multimediálne prezentácie s hosťami festivalu, ktorými sú španielsky lezec Dani Andrada a český cestovateľ, horolezec a fotograf Rudolf Švaříček. Milovníkov výškového horolezectva určite poteší beseda a multimediálna prezentácia s účastníkmi prvej československej expedície na Mt. Everest v roku 1984, ktorá sa uskutoční v piatok 16. októbra.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie