Martin Sýkora Samospráva

V Prešovskom kraji najlepšie hospodáril Kežmarok: Poprad v závese

Mesto Kežmarok sa v hodnotení hospodárenia za rok 2015 vyšplhalo na ôsme miesto spomedzi 138 slovenských miest. Vyplýva to z rebríčka zostaveného INEKOm.

Ilustračný obrázok k článku V Prešovskom kraji najlepšie hospodáril Kežmarok: Poprad v závese
Zdroj: Dnes24.sk

Podľa rebríčka hospodárenia slovenských samospráv, zostaveného mimovládnou neziskovou organizáciou INEKO, sa Kežmarok v rámci Prešovského kraja umiestnil v hodnotení na prvom mieste. Na deviatom mieste skončilo susedné mesto Poprad.

„Kežmarok si v celkovom finančnom zdraví počína už niekoľko rokov veľmi dobre. Hospodárenie radnice je finančne stabilné od roku 2009. V roku 2010 a 2015 dosiahla kežmarská samospráva doterajšie najvyššie bodové ohodnotenie. Maximálne možné skoré bolo 6 bodov. Mesto Kežmarok dosiahlo 5,5 bodu,“ informovala kežmarská komunikačná manažérka Zuzana Šlosárová . Podľa jej ďalších slov je pozitívom, že celkový dlh na obyvateľa Kežmarku sa za rok 2015 pohyboval vo výške päť eur, pričom celoslovenský priemer je 119 eur.

„Mesto hospodári výborne. Potvrdzuje to aj fakt, že radnica v predchádzajúcom roku vykázala zisk 278 000 eur, zatiaľ čo v roku 2014 bola v strate 796 000 eur a strata v roku 2013 dosiahla 1,763 milióna eur,“ poznamenala Šlosárová.

INEKO je mimovládna nezisková organizácia, ktorej cieľom je zlepšiť informovanosť občanov o vývoji slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Okrem hospodárenia samospráv a vyšších územných celkov sa organizácia zameriava napríklad aj na porovnávanie výsledkov žiakov jednotlivých škôl. Od roku 2012 vyhodnocuje finančné zdravie miest, obcí a VÚC.

Finančné zdravie mesta je hodnotené číslom od nuly (najhoršie) po šesť (najlepšie). Počíta sa kombináciou piatich vybraných indikátorov finančnej stability, a to celkového dlhu, dlhovej služby, záväzkov neuhradených 60 a viac dní po lehote splatnosti, okamžitej likvidity a základnej bilancie.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM