Martin Sýkora Samospráva

Zastupiteľstvo schválilo návrh na kúpu budovy: Neodsúhlasilo si však rozpočet

Kuriózna situácia nastala na ostatnom riadnom zasadnutí popradského mestského zastupiteľstva (MsZ). MsZ chce kúpiť budovu, ale neodsúhlasilo na to peniaze.

Ilustračný obrázok k článku Zastupiteľstvo schválilo návrh na kúpu budovy: Neodsúhlasilo si však rozpočet
Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

Štvrtkové zasadnutie popradského MsZ malo kuriózny záver. Už v priebehu zasadania poslanci tesnou väčšinou odsúhlasili kúpu starej budovy v Poprade – Veľkej aj s priľahlým pozemkom. Hlasovaniu predchádzala búrlivá diskusia, v ktorej poslanci z klubu okolo Štefana Pčolu nesúhlasili s návrhom na kúpu, keďže im chýbal zámer. Napriek tomu návrh na kúpu prešiel v pomere 9 za, 5 proti a 3 sa zdržali.

PREČÍTAJTE SI AJ: Poprad kúpil budovu, ktorá rozdelila zastupiteľstvo: Poslancom chýba jasný zámer

Záver nebol koncom ale začiatkom

Na záver zasadnutia však neprišlo rozuzlenie, ale stal sa opak. Hlasovanie dopadlo tak, že návrh na zmenu rozpočtu neprešiel. Jednoducho povedané, poslanci schválili návrh na kúpu budovy, ale neodsúhlasili si na to peniaze. To znamená, že kúpa sa podľa pravidiel nemôže uskutočniť. Popradské MsZ má v plnom počte 19 poslancov. Z ostatného zasadania sa ospravedlnil poslanec Peter Brenišin a chýbal aj Michal Rusnák.

Zasadalo teda 17 poslancov, čo z praktického hľadiska nie je ničím výnimočné. Pri hlasovaní o rozpočte však nebol prítomný viceprimátor Igor Wzoš, čo spôsobilo, že o jeden hlas návrh na zmenu neprešiel. 8 hlasov, ktoré podporili zmenu rozpočtu na ňu nestačilo.

PREČÍTAJTE SI AJ: Poslanci odsúhlasili projekt Skatepark: Mládež sa dočká po dlhých rokoch

Ako hlasovali poslanci? Za návrh boli poslanci Kavka, Sichrovská, Božoň, Gašper, Glevaňák, Madzinová, Košický a Kroták. Návrh nepodporili poslanci Kromka, Kubus, Lajčák, Ondrušeková, Schlosserová, Baran, Gápa a Pčola. Na schválenie teda jeden hlas chýbal.

Mimoriadne zasadanie na druhý pokus

Primátor Popradu Jozef Švagerko chcel pôvodne zvolať mimoriadne zastupiteľstvo k tomuto bodu na piatok, ale po rozhovoroch s poslancami ho na piatok nezvolal. Mimoriadne zastupiteľstvo sa uskutoční 31. augusta 2016 (streda) o 9:00 hod. Program zasadnutia:

 • Otvorenie
 • Prezentácia poslancov
 • Schválenie programu mimoriadne zvolaného zasadnutia Mestského zastupiteľstva mesta Poprad
 • Voľba návrhovej komisie a učenie overovateľov zápisnice
 • Návrh na zmenu rozpočtu Mesta Poprad na rok 2016
 • Návrh na zmenu rozpočtu Mesta Poprad na rok 2016
 • Záver

MsZ tak bude mať v priebehu tohto týždňa jedinečnú príležitosť hlasovať znovu. Veľkou zmenou je, že na mimoriadnom zasadaní sa už nebude o zmenách v rozpočte hlasovať ako o jednom návrhu, ale jednotlivo, čo bolo jednou z podmienok poslancov, ktorí nepodporili návrh na kúpu velickej budovy.

PREČÍTAJTE SI AJ: Zasadanie mestského zastupiteľstva

Z jedného návrhu dva

„Na základe požiadavky Oddelenia správy bytov, nebytových priestorov a majetku mesta na výkup pozemku a budovy v k. ú Veľká – budovy súp. č. 2045 postavenej na pozemku parc. č. KN C 4 a pozemku parc. č. KN C 4 zastavané plochy a nádvoria o výmere 914 m navrhujeme zvýšenie rozpočtu kapitálových výdavkov na rok 2016 vo výške 180 000 € v programe 3 – Interné služby, v podprograme 3.3 – Správa nehnuteľného majetku, prvku 3.3.2 – Výkup pozemkov z toho na výkup pozemkov 80 000 €, na nákup budovy 100 000 €,“ uvádza dôvodová správa k materiálu.

Poslanci v druhom návrhu budú rozhodovať aj týchto bodoch:

 • Nákup auta pre mestskú políciu 22 500 €
 • Komplexná rekonštrukcia Ul. Staré ihrisko 114 000 €
 • Parkovisko Národné tréningové centrum 536 000 €
 • Projekt cyklochodníka Poprad – Matejovce 25 000 €
 • Plot futbalového štadióna Poprad – Stráže 2 500 €
 • Projekt Skateparku 6 500 €
 • Vypracovanie Pasportu zelene 49 000 €
 • Projekt Komunitného centra v Matejovciach 33 000 €
 • Projekt oplotenia Zariadenia pre seniorov 3 500 €
MSZ v Poprade 25.8.2016
7
Galéria
Foto: Peter Handzuš
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM