Kultúra

Veľká sláva v Pieninách: V Lesnici sa budú pasovať Gorali

Po prvýkrát sa v Pieninách stretnú pasovaní Gorali, chýbať nebude ani pasovačka či zaujímavý program. Očakáva sa i príchod viacerých významných osobností.

Ilustračný obrázok k článku Veľká sláva v Pieninách: V Lesnici sa budú pasovať Gorali
Zdroj: TASR

Pieniny sú známe mnohými zvykmi a tradíciami, jednou z nich je práve pasovanie Goralov, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou tamojšej kultúry. Pasovačka je česť a záväzok zároveň. Túto poctu získa iba človek, ktorý priložil ruku k zveľadeniu Pieninského národného parku, a tak dopomohol jeho rozvoju. Najbližšia pasovačka sa uskutoční prvý septembrový deň na Chate Pieniny v Lesnici. Informovala o tom PR manažérka Public Space Radka Novotná.

Prvý ročník podujatia sa uskutoční v rámci Stretnutia (spotkanja) sa Goralov Pienin, či už pasovaných alebo nepasovaných. ”Neexistuje žiadna evidencia, a teda nevieme určiť, koľko Goralov bolo doposiaľ pasovaných. Môžeme však povedať, že byť prijatý – pasovaný – do stavu Goralského je česť a záväzok zároveň,” uviedol Ján Gondek, starosta obce Lesnica, ktorá má vo svojich radoch nejedného pasovaného Gorala. ”Sú medzi nami aj hlavy štátov, či ministri, každý sa však musel niečím pričiniť o rozvoj Pienin,” doplnil starosta s tým, že pasovaný Goral musí byť takisto čestný, priamy, láskavý, musí vždy dodržať slovo a nesklamať.

Pasovanie za Gorala má osem stupňov. Symbolom pri prvom stupni pasovačky je klobúk alebo pierko, pri druhom valaška, tretí stupeň je goralská vesta, po nej krojovaná košeľa, blancár – goralský šperk, opasok a na poslednom – siedmom stupni – pasovaný Goral dostane krpce.

“Keď je pasovaný všetkými stupňami, je vlastne kompletne oblečený v našom Goralskom kroji. Usilovní môžu získať všetkých sedem stupňov aj do piatich rokov,” vysvetľuje Ján Gondek z Chaty Pieniny, držiteľ certifikátu, ktorý ho oprávňuje uviesť ľudí do stavu pasovaného Gorala. Túto vymoženosť zdedil po svojich predkoch. Korene jeho rodu v Lesnici siahajú až do roku 1703, teda deväť generácii. Gaspar Gondek – Kasper, zakladateľ pltníctva na slovenskej strane Dunajca, bol jeho praded. “Nominácie na pasovanie sa ku mne dostávajú cez ľudí, starostlivo zvažujeme, komu titul pasovaného Gorala udelíme,” doplnil Gondek.

Aj samotný moderátor podujatia – Ivan Tuli Vojtek – je pasovaný Goral. Okrem neho prisľúbili účasť na podujatí aj ďalšie osobnosti. “Očakávame viaceré významné osobnosti -pasovaných Goralov, no nechajte sa prekvapiť,” uzatvára Gondek.

Stretnutie (spotkanie) pasovaných Goralov v Pieninách sa uskutoční v nedeľu 1. septembra so začiatkom o 14.hodine na Chate Pieniny v Lesnici. V rámci kultúrneho programu v amfiteátri vystúpi Peter Stašák s jeho hosťami z Kaviarne Slávia a goralská muzika FLISOK. Vstupné a parkovanie bude zadarmo. Parkovanie bude zabezpečené pre návštevníkov podujatia na centrálnom parkovisku.

foto: ilustračné

Zdroj: poprad.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie