Rôzne

Veľké počítanie v Tatrách a Pieninách: Chystá sa tu inventúra turistov

Ak sa v utorok chystáte na túru do Tatranského či Pieninského národného parku, počítajte s tým, že vás započítajú do štatistík. Chystá sa tu totiž pravidelná inventúra turistov, ktorej cieľom je najmä zistiť to, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít.

Ilustračný obrázok k článku Veľké počítanie v Tatrách a Pieninách: Chystá sa tu inventúra turistov
Zdroj: TASR

Do terénu vyrazia zamestnanci Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u, ktorí budú spolu s ďalšími dobrovoľníkmi od 5.00 do 19.00 hodiny mapovať návštevnosť na približne 40 miestach, predovšetkým pri vstupoch do dolín, no i na vrcholoch Kriváňa a Rysov. Do sčítacích hárkov zapíšu nielen počty turistov, ale na vybraných lokalitách aj ich národnosť. Získané údaje zužitkuje správca územia, teda Štátne lesy TANAP-u najmä pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete, poslúžia aj pri zlepšovaní ďalších služieb v tomto vzácnom území. Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u Martina Petránová.

Ako ďalej uviedla, ŠL TANAP-u evidujú návštevnosť v národnom parku už od roku 1972. „Vlani v deň spočítania prešlo po značkovaných turistických chodníkoch vo vysokohorskom prostredí TANAP-u 24 061 turistov. Najnavštevovanejším miestom bolo Popradské pleso, spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo udržali Rysy,“ prezradila Petránová

Podľa jej slov, najpočetnejšiu skupinu návštevníkov, podobne ako po minulé roky, tvorili Slováci, Česi a Poliaci, nechýbali však ani Maďari, Nemci, Angličania, Francúzi, Íri, Holanďania, Izraelčania, Rumuni, ba dokonca sa medzi výletníkmi objavili aj Austrálčania či Kórejci.

„V Pieninách už tradične dominovali Poliaci, po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca prešlo v deň spočítania oboma smermi 3 585 turistov, z toho 2 821 na bicykli, zvyšok pešo. Plte, rafty a kajaky prepravili ďalších 6 858 návštev­níkov,“ dodala Petránová s tým, že ajvyšší počet turistov vo vysokohorskom prostredí za posledných pätnásť rokov evidujú Štátne lesy TANAP-u v roku 2014. Za jediný deň ich vtedy narátali 24 117. Rekord si drží rok 1980 s 26 520 n­ávštevníkmi.

foto: ilustračné

Zdroj: Štátne lesy TANAP-u
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM