Simona Ivančáková Rôzne

Veľké prekvapenie v popradskej informačnej kancelárii: Tak toto ohľadne Austrálčanov a Saudskoarabov nečakali!

Ročne do priestorov Mestskej informačnej kancelárie v Poprade zavítajú tisícky turistov nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta. Niekedy však dôjde aj na veľké prekvapenie. Veď čítajte ďalej...

Ilustračný obrázok k článku Veľké prekvapenie v popradskej informačnej kancelárii: Tak toto ohľadne Austrálčanov a Saudskoarabov nečakali!
Foto: Simona Ivančáková / Zdroj: Dnes24.sk

Návštevnosť Mestskej informačnej kancelárie (MIK) v Poprade vlani stúpla, jej zamestnanci vybavili v roku 2015 spolu 33.331 ľudí. Okrem osobného vybavenia pomáhali pracovníci MIK aj mailovou a telefonickou komunikáciou. Najviac emailov bolo zaznamenaných pred letnou turistickou sezónou, keď si návštevníci plánujú dovolenku – konkrétne v mesiaci apríl sa na služby MIK obrátilo 231 ľudí. Telefonická komunikácia zaznamenala svoj vrchol podobne ako mailová v mesiaci apríl.

Veľké prekvapenie

„Návštevnosť MIK Poprad v roku 2015 bola v porovnaní s predchádzajúcim rokom vyššia. Dominantné mesiace boli júl, keď sme mali vyše 5000 návštevníkov, a august s viac ako 5100 vybavenými turistami. Práve v týchto dvoch mesiacoch sme zaznamenali nárast o viac ako 100 percent oproti letu v roku 2014. Aj tento údaj svedčí o tom, že návštevníci mesta, ale aj domáci klienti si zvykli na nové umiestnenie kancelárie na Námestí sv. Egídia a jej služby využívajú vo veľkej miere,“ zhodnotila riaditeľka MIK Poprad Lucia Pitoňáková.

Klientelu MIK tvorili najmä Slováci, ktorých bolo 60 percent, štatistiku dopĺňa 13 percent Čechov, sedem percent Poliakov, päť percent Nemcov a štyri percentá Angličanov. „Medzi exotických návštevníkov informačnej kancelárie môžeme určite zaradiť turistov z Japonska, Nového Zélandu, Mexika, Indie, Singapuru, ale aj z Južnej Kórey či Hongkongu,“ dodal hovorca mesta Poprad Marián Galajda. Počet týchto hostí bol väčšinou do 20 osôb za rok, avšak medzi veľké prekvapenie patria hostia z Austrálie, ktorých prišlo vlani viac ako 140. „Veľmi zaujímavý je aj počet turistov zo Saudskej Arábie, tých zavítalo do MIK 130,“ doplnil Galajda.

Retro autíčka

V roku 2015 zaviedla MIK Poprad viacero noviniek, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom. Od 1. júla 2015 začala požičiavať šliapacie retro autíčka, ktoré boli využité 184-krát a tešia sa veľkému záujmu turistov i domácich obyvateľov. Od leta ponúka MIK aj poštovú službu a do konca roka sa predalo viac ako 1600 poštových známok. Od začiatku novembra môžu návštevníci absolvovať tiež prehliadku kostolov na Námestí sv. Egídia s výkladom, túto možnosť využilo 150 klientov. „S veľkým záujmom sa stretli aj suveníry s motívmi z mesta Poprad, ktoré autorsky pripravili žiaci miestnych základných umeleckých škôl. MIK Poprad ponúka aj úschovňu batožiny, ktorá bola v roku 2015 využitá 91-krát,“ zdôraznila Pitoňáková.

MIK Poprad bola v nových priestoroch na Námestí sv. Egídia otvorená 13. júna 2014, do konca roka 2014 využilo jej služby spolu 13.076 návštev­níkov. Popradská samospráva očakáva, že okrem návštevnosti MIK sa za vlaňajšok zvýši aj výška vybratej dane z ubytovania. „Za rok 2014 je to suma takmer 130.300 eur. Na štatistikách za rok 2015 sa ešte pracuje, preto nie je možné dať presné číslo. Je však očakávaný nárast, malo byt to byť viac ako 140.000 eur,“ uzavrel Galajda.

Čítajte tiež:

Pozoruhodnosť, o ktorej veľa ľudí pod Tatrami ani netuší: Ohromujúci pestrofarebný klenot na železničnej stanici!

Séria podujatí Tatry v pohybe tento rok? Okrem tradičných podujatí aj viaceré novinky!

Foto: archívne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM