Správy

Víchrica pod Belianskymi Tatrami: Padlo tisíce stromov! FOTO

Silný vietor, ktorý sa nedávno prehnal severom Slovenska, poškodil aj lesné porasty v Tatranskom národnom parku (TANAP). Na území v správe Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u vyvrátil a polámal odhadom vyše 6500 stromov. Toto číslo sa však ešte môže zmeniť, keďže lesníci škody stále mapujú.

Ilustračný obrázok k článku Víchrica pod Belianskymi Tatrami: Padlo tisíce stromov! FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR

Informovala o tom Martina Petránová zo ŠL TANAP-u.

Zatiaľ najviac spadnutých stromov hlásili z ochranného obvodu Podspády, kde vietor poškodil približne 2000 kubických metrov (m3) drevnej hmoty a ďalších zhruba 1500 m3 zaevidovali v oblasti Tatranskej Javoriny. „Zaznamenali sme škody aj na Orave, kde vietor zničil celkovo 1500 m3 drevnej hmoty. Zverovka, Habovka i Oravice totiž rozsah kalamity odhadli zhodne na 500 kubíkov,“ konkretizovala Petránová s tým, že najlepšie obišla centrálna časť Tatier, ktorej sa silný nárazový vietor vyhol, spadnuté stromy v tejto oblasti zaznamenali len ojedinele.

Turisti môžu rátať s obmedzeniami

Lesníci škody postupne sumarizujú, keďže zatiaľ sa nedostali do všetkých lokalít, ktoré zasiahol vietor. V teréne sú i pracovníci Strediska terénnych služieb ŠL TANAP-u, postupne si prechádzajú jednotlivé turistické chodníky a popadané stromy odstraňujú. „Prioritu majú, samozrejme, trasy, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera. Turisti by teda mali počítať s tým, že niektoré úseky môžu byť dočasne nepriechodné, resp. ťažšie priechodné. Žiadame preto návštevníkov, aby zvýšili opatrnosť pri pohybe vo vysokohorskom prostredí a rešpektovali pokyny pracovníkov, ktorí pracujú na spriechodnení turistických chodníkov,“ zdôraznila Petránová.

Veľké škody napáchal vietor v noci z utorka (12. 11.) na stredu (13. 11.) aj v Lesoch mesta Spišská Belá.

Najhoršie pri Ždiari

Víchrica s ničivými účinkami má za následok značné škody v 50– až 80-ročných lesných porastoch smrekových monokultúr, so 100-percentným zastúpením smreka,“ uviedla Paula Grivalská z Mestského úradu v Spišskej Belej s tým, že najviac stromov vietor vyvrátil a polámal v Ždiari, v lokalite Pomgy a ďalej smerom do Monkovej doliny.

Podľa slov konateľa spoločnosti Lesy mesta Spišská Belá, s. r. o., Františka Pisarčíka, je v uvedenej lokalite poškodených alebo zničených odhadom asi 4000 m3 prevažne tenšej drevnej hmoty. Na ostatnom území mestských lesov vietor vyvrátil jednotlivo odhadom 500 kubíkov drevnej hmoty. Lesné porasty boli vetrom poškodené plošne, ale na viacerých miestach sú aj jednotlivo vyvrátené a polámané stromy.

Hlavnou úlohou pracovníkov mestských lesov bude túto kalamitu spracovať včas, ideálne do začiatku jarného rojenia podkôrneho hmyzu – lykožrúta. Zároveň je potrebné vyhovieť aj legislatívnym požiadavkám, ktoré stanovujú lehotu na spracovanie kalamity do šiestich mesiacov, aby sa zabránilo poškodeniu zostávajúcich lesných porastov,“ upozornil Pisarčík.

Dodal, že ďalšou dôležitou úlohou bude kalamitné plochy vyčistiť a pripraviť ich na obnovu lesa umelým zalesňovaním, predovšetkým odolnejšími drevinami, ktoré sú pre tamojšie podmienky vhodné, ako buk, jedľa a smrekovec.

Škody počíta aj aj Východoslovenská distribučná

Silný vietor a dážď spôsobili v tatranskej oblasti škody na majetku rádovo v desať tisícov eur. Škody ráta aj Východoslovenská distribučná (VSD), a. s. Z komunikačného odboru pre TASR uviedli, že zlomených alebo poškodených ostalo 17 podperných bo­dov.

Víchrica poškodila zhruba 27 konzol, približne 64 izolátorov, ako aj samotné vodiče na úseku desiatich kilometrov. Väčšina odberných miest je v súčasnosti zásobená elektrinou vďaka náhradným zdrojom elektrickej energie, ktoré pre domácnosti zabezpečila.

Na odstraňovaní porúch a škôd stále intenzívne pracujú. V prípade, že nepríde ďalšia vlna nepriaznivého počasia, práce by mali byť dokončené v piatok 15. novembra.

Víchrica pod Belianskymi Tatrami napáchala obrovské škody
11
Galéria
Zdroj: TASR

Sledujte nás aj na našom FacebookuInstagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Popradu a okolia.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM