Peter Handzuš Rôzne

VIDEO: Lavínový batoh vám môže zachrániť život

Horskí záchranári začiatkom marca testovali lavínové batohy. Tie začali vyvíjať na začiatku 70. rokov. Horskí záchranári v Jasnej testovali, či batohy dokážu v prípade núdze zachrániť život.

** „Taký batoh dokáže zabrániť tomu zasypaniu, máme dôkazy z praxe, nie je to len nejaký výmysel. Testy nám ukázali, že princíp inverznej segregácie, ktorá hovorí o tom, že teleso, ktoré zväčší svoj povrch v lavíne, má väčšie šance, aby ostalo na povrchu, naozaj funguje v praxi,“** ubezpečil náčelník Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) Marek Biskupič.

Horskí záchranári testovali tri typy batohov, ktoré sa pri náraze nafúknu a dokážu v prípade pádu lavíny človeka vyniesť na jej povrch. Všetky figuríny, ktoré mali na sebe lavínové batohy, podľa Biskupiča ostali na povrchu. „Batoh zabraňuje úplnému zasypaniu. Každý batoh má tiahlo, ktoré keď užívateľ zatiahne, sa nafúknu batohy v určitom objeme a tie zväčšia povrch užívateľa, a tak nedôjde k úplnému zasypaniu,“ vysvetľuje.

Obsahom každého batohu je bombička, ktorá má dva systémy, jeden obsahuje stlačený vzduch a jeden stlačený plyn. „Akonáhle potiahnete to tiahlo, plyn sa dostane do vakov, funguje to podobne ako airbag v aute,“ doplnil. Podobné testy sa robili zatiaľ len vo Švajčiarsku.

Posledné štúdie podľa Biskupiča dokazujú, že ľudia pri páde lavíny nezomierajú na udusenie, ale skôr na traumatické poškodenia tela. Lavínové batohy využívajú a sú určené predovšetkým pre skialpinistov, horolezcov a ľudí pohybujúcich sa vo vysokohorskom teréne.** „Testy sa robili v lavínovom teréne, je tam reálne ohrozenie celého tímu, výsledky budeme prezentovať aj na medzinárodnej konferencii IKAR-CISA,“** uzavrel riaditeľ HZS Jozef Janiga.

[youtube=440,253]h­ttp://youtu.be/HMB9Wkj5­3kA[/youtube]

Poprad24/tasr Video: youtube

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie