Rôzne

Viete poskytnúť prvú pomoc? V Poprade vás to naučia dobrovoľní záchrancovia z celého Slovenska

Poprad zaplnia dobrovoľní záchrancovia z celého Slovenska. 28 tímov dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža (SČK) v celoslovenskej súťaži verejnosti ukáže, ako reagovať a poskytnúť prvú pomoc.

Ilustračný obrázok k článku Viete poskytnúť prvú pomoc? V Poprade vás to naučia dobrovoľní záchrancovia z celého Slovenska
Zdroj: SČK Žiar nad Hronom

Celoslovenská súťaž prvej pomoci SČK má dlhú históriu, tento rok je to už jej 27. ročník. Nesie meno lekára – záchranára, ktorý počas služby tragicky zahynul pri leteckej havárii. MUDr. Vladimír Harinek bol nadšencom a propagátorom laickej prvej pomoci a s rovnakým nadšením sa nácviku laickej prvej pomoci celoročne venujú aj súťažiaci zo všetkých kútov Slovenska. Informovala o tom Silvia Kostelná, hovorkyňa Slovenského Červeného kríža.

„Slovenský Červený kríž je súčasťou Integrovaného záchranného systému SR. Táto celoslovenská súťaž je akousi generálkou – tie najlepšie tímy na nej majú možnosť ukázať nielen ako poskytnúť prvú pomoc, ale aj následné činnosti, ako je asistencia pri evakuácii či základná laická psychosociálna podpora pri hromadných nešťastiach,“ vysvetľuje prezident SČK Viliam Dobiáš.

Úlohou päťčlenných súťažných tímov je úspešne vyriešiť osem úloh. Desiatky figurantov a maskérov budú celý deň vytvárať čo najreálnejšie pôsobiace simulované situácie. „Zachovať si chladnú hlavu a správne zareagovať nebude jednoduché,“ uviedla Kostelná a dodala, že na výkon záchranárov – laikov bude na každom súťažnom stanovišti dozerať niekoľko rozhodcov.

Samotná súťaž začína v sobotu 22. júna o 8:00 hod. ráno a bude prebiehať v širšom centre mesta Poprad. Záštitu nad týmto ročníkom prevzal primátor mesta Poprad Anton Danko.

foto: ilustračné

Zdroj: Slovenský Červený kríž

Rýchle správy

Najčítanejšie