Správy

Vlani v Levoči to bolo prvýkrát: Vykonali zákrok, ktorým sa skráti operačný čas o 40%

V levočskej nemocnici vlani vykonali viac ako 1100 operačných zákrokov, tretina z nich boli akútne.

Ilustračný obrázok k článku Vlani v Levoči to bolo prvýkrát: Vykonali zákrok, ktorým sa skráti operačný čas o 40%
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Primár oddelenia všeobecnej a úrazovej chirurgie Ľubomír Strelka uviedol, že táto časť nemocnice prešla zásadnou zmenou, keďže zdravotníci sa presťahovali do zrekonštruovaných priestorov.

Akútne operácie tvorili 33 percent zo všetkých operačných zákrokov. Najsilnejším mesiacom v počte vykonaných operácií bol október.

Nová operačná sála

„V minulom roku sme na operačných sálach vykonali 1 128 operácií v odboroch všeobecná chirurgia, traumatológia, ortopédia a urológia. Celkovo 123 októbrových zákrokov tvorilo takmer 11 percent z celkového počtu operácií za rok 2023,“ konkretizoval Strelka.

Na urgentnom príjme minulý rok spustili prevádzku novej a kompletne vybavenej operačnej sály zameranej na ortopedickú a traumatologickú operatívu.

Skrátili operačný čas

Práve operácie týchto dvoch odborov spolu tvorili 34 percent zo všetkých výkonov.

Okrem iných noviniek vlani v Levoči uskutočnili prvý operačný zákrok inovatívnym artroskopickým systémom, vďaka ktorému sa skráti operačný čas o 40 percent.

Použitie plazmového „noža“ zvyšuje ochranu chrupaviek v kĺboch a má význam aj pri rekonvalescencii pacienta. V decembri odštartovali v nemocnici aj prvé operácie na novej artroskopickej veži a zároveň zaškolili personál.

archívne foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM