Správy

Zásahový tím s nepríjemným zistením: Takto sú v Tatrách zabezpečené nádoby na odpad

Jeden z hlavných dôvodov medvedích návštev pri ľudských obydliach vo Vysokých Tatrách sú zle zabezpečené nádoby na odpad.

Ilustračný obrázok k článku Zásahový tím s nepríjemným zistením: Takto sú v Tatrách zabezpečené nádoby na odpad
Zdroj: TASR

Na území Vysokých Tatier nie je zabezpečených 43 percent odpadu vôbec a 33 percent je zabezpečených nedostatočne.U­pozorňuje na to Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR. Nezabezpečený odpad spôsobuje, že medvede prichádzajú do blízkosti ľudských obydlí. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu ŠOP Anna Weissová. ŠOP v tejto súvislosti podala podnet aj na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP), aby preskúmala podozrenie z nezákonného nakladania s odpadom.

Ku dňu 18. 6. 2020 eviduje ŠOP SR na území mesta Vysoké Tatry celkovo 115 nezabezpečených a 89 nedostatočne, nevhodne, zabezpečených stojísk odpadu alebo samostatne stojacich odpadových nádob,“ konštatujú Michal Haring a Martin Peleš zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Spresnili, že odpadové nádoby mnohých súkromných rekreačných zariadení sú pre medvede voľne prístupné bez zabezpečenia.

Zo zistení zásahového tímu vyplýva, že medvede sú pozorované pri jedení potravy, ktorá pochádza z nezabezpečených odpadových nádob. „Komplexné a dôkladné zabezpečenie komunálneho odpadu proti vnikaniu medveďov je kľúčovým a jediným koncepčným riešením, pri ktorom existuje predpoklad, že sa podstatným spôsobom zníži počet výskytov medveďa hnedého v intravilánoch a v bezprostrednom okolí tatranských osád,“ hovorí Marián Hletko zo zásahového tímu. Vyzýva aj samotných obyvateľov, aby boli nápomocní a aktívne sa pričinili o zabezpečenie nádob na odpad. Hletko poznamenal, že medvede sa ako problémové nenarodili, ale sú výsledkom ľudskej nedbanlivosti.

Pozorovania medveďov vo voľnej prírode
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie