Utorok 23. júl 2019 Oľga  18 °C
Marián Handzuš Rôzne

Vo Vysokých Tatrách pokračuje zasadnutie Vojenského výboru NATO

Vo Vysokých Tatrách dnes pokračuje druhý deň zasadnutie Vojenského výboru NATO - najvyššieho vojenského orgánu Severoatlantickej aliancie.

Podľa poradcu predsedu Vojenského výboru NATO pre vzťahy s verejnosťou Massima Panizziniho by sa dnes malo diskutovať aj o vojenských aspektoch v súvislosti s prebiehajúcou revíziou velenia štruktúr NATO.
Najvyššie vojenské velenie NATO sa vo Vysokých Tatrách zišlo v piatok (17.9.), kedy boli témami rokovaní najmä operácie ISAF v Afganistane a KFOR v Kosove. S príhovorom vystúpila pred zahraničnými hosťami aj predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, ktorá zdôraznila, že stretnutie je veľmi dôležité z hľadiska prípravy stratégie 2020.
Vojenský výbor NATO organizuje výjazdové zasadnutie raz ročne vždy v jednej z členských krajín NATO. Pred nami to bolo Portugalsko, v roku 2011 preberá štafetu Španielsko. Ďalšie zasadnutie výboru na Slovensku sa uskutoční až o 28 rokov.
Predstavitelia NATO budú vo Vysokých Tatrách do nedele 19. septembra, kedy pobyt na Slovensku ukončia symbolickým sadením stromov na obnovu Tatier a návštevou niektorých pamiatok Slovenska.
Konferencia si tiež vyžiadala dodržiavanie prísnych bezpečnostných opatrení, následkom ktorých je v regióne zvýšený pohyb bezpečnostných zložiek. Podľa organizátorov sa však netreba obávať dopravných alebo iných obmedzení. „Bezpečnostné opatrenia sme nastavili tak, aby v čo najnižšej možnej miere zasiahli do bežného života obyvateľov Vysokých Tatier,“ vyjadril sa hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Milan Vanga.
Najvyšší vojenský orgán NATO je zložený z náčelníkov obrany všetkých 28 členských krajín. Ako skupina sa stretávajú najmenej trikrát do roka. Predsedu Vojenského výboru volia náčelníci obrany členských krajín NATO spravidla na trojročné obdobie. Reprezentuje ich stanoviská na konsenzuálnom základe ako hlavný vojenský poradca generálneho tajomníka, Severoatlantickej rady a ďalších dôležitých súčastí v rámci NATO. Vojenský výbor predstavuje významný zdroj odborných vedomostí a skúseností, rozhoduje o vojenských postupoch, stratégiách a plánoch týkajúcich sa celej aliancie, je kľúčovým nástrojom NATO v oblasti navrhovania a prijímania rozhodnutí.

Tento článok nie je možné komentovať.